בית וגן. צילום: עמית שאבי

רק בעוד 2,650 שנה תסתיים בניית התמ"א בירושלים, כך עולה מדו"ח הארגון הישראלי להתחדשות עירונית שבדק את קצב ההתחדשות העירונית לפי ערים בישראל בעשור האחרון, בהתאם למספר הבקשות שאושרו וההיתרים שהונפקו עד כה. על פי הדו"ח עיר הבירה אינה מתחדשת וממוקמת בתחתית הרשימה במקום ה-25 מתוך 30.

במקום הראשון ממוקמת העיר רמת גן שתסיים להתחדש בעוד 87 שנים, אחריה רעננה שתסיים להתחדש בעוד 123 שנה. העיר תל אביב נמצאת במקום ה-17 ותסיים להתחדש בעוד 802 שנה.

על פי הבדיקה ירושלים נמצאת בתחתית דירוג הערים המתחדשות בישראל, זאת לאחר שהעניקה בעשור האחרון 816 היתרי בניה או אישורים לדירות בפרויקטי התחדשות עירונית, לעומת 216 אלף הדירות הקיימות בעיר (שיעור של 0.4% בלבד).

הבדיקה מבוססת על נתוני משרד השיכון לגבי מספר ההיתרים ואישורי הבקשות ומספר הדירות בכל עיר המבוסס על נתוני הלמ״ס.

מדובר בהערכה כללית, שכן לא כל הדירות בערים השונות הם בעלות פוטנציאל התחדשות עירונית, אלא רק אלה שנבנו לפני 1982, אולם מדובר במדד כללי שנותן תמונה כללית בנוגע לקצב ההתקדמות.

בן מסינג מייסד ובעלי ארגון מגדילים: "תמונת המצב העגומה מדברת בעד עצמה, ומסבירה עד כמה מהותי  לקדם את התחום, לקצר את התהליכים ולפעול להסרת חסמים בירוקרטיים. לא מדובר רק בכורח המציאות, לפיה לא נשארו קרקעות זמינות לבנייה למגורים בערי ישראל או בצורך לחזק מבנים. בוודאי שלא מדובר באינטרסים יזמיים כאלו ואחרים.

"מדובר חד משמעתי בצו השעה הקורא לחידוש המרקמים האורבניים הוותיקים, העלאת איכות החיים בשכונות והערכות לקראת תכנון ערי העתיד. מאחר והמדינה טרם הצליחה לתת הפתרון האולטימטיבי, חשוב לנו להשמיע את דעת הקהל ולעלות את הנושא לסדר היום הציבורי, במטרה להשפיע ולהוביל שינוי".