שגרירות ארה"ב בארנונה. גם הנדל"ן יחגוג. צילום: יואב דודקביץ'

האפקט הדיפלומטי על הנדל"ן הירושלמי: מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים ישפיע באופן מיידי על דמי השכירות, מחירי הדירות בירושלים וכן על הקמת פארקים מודרניים לחברות הייטק. לדברי ג'קי מוקמל, מנכ"ל CBRE ישראל: ''השפעת מעבר השגרירות לבירה על דמי השכירות היא תוצאה של הביקוש הצפוי מצד משפחות הדיפלומטים ועובדי השגרירות".

ומה לגבי מחירי הנכסים? "בטווח הקצר", מעריך מוקמל, "שוק הדירות למכירה לא יושפע, אך בטווח הארוך יותר כששגרירות ארה''ב תתמקם על כל מחלקותיה ובעקבותיה יעברו עוד שגרירויות של מדינות אחרות - ההערכה היא שאז צפויים לעלות גם מחירי הדירות בעיר. הסיבה לכך היא שצעדים אלו יביאו ללגיטימציה בינלאומית של הבירה, ולכן גם חברות עסקיות צפויות להעביר את הפעילות לירושלים או לפחות להקים מטות פעילים בעיר, וכן הרבה שגרירויות ונציגויות דיפלומטיות ירכשו דירות לצוות הבכיר בעיר ירושלים''.

עוד מציין מוקמל: "בתחום המשרדים יש ביקוש גדול להקמת פארקים מודרניים לחברות הייטק בירושלים. יש כיום הרבה 'הייטקיסטים' ירושלמים שנוסעים לעבוד בחברות בתל אביב. מוסדות החינוך הגדולים בירושלים יכולים להיות ספקי עבודה לחברות הייטק. ההערכה היא שצריך לבנות בבירה פארקים מודרניים לחברות הייטק בשטח של כ־50 אלף מ"ר".

התפוסה כיום של משרדים בירושלים עומדת על כ־87 אחוז ושכר דירה חודשי ממוצע למ"ר הוא כ־67 שקל. מחיר המכירה של המשרדים הוא 11,486 שקל למ"ר.

גם מרצ'לו אינצ'ילני, מנכ"ל חברת פרנצ'י נדל"ן, רואה במעבר שגרירות ארה"ב לירושלים גורם שמעלה את מחירי הדירות סמוך למתחם הדיפלומטי: "מחירי דירות יד שנייה באזור הסמוך לשגרירות האמריקאית בירושלים נעים כיום בין 2.5 ל־4 מיליוני שקלים לדירת ארבעה חדרים בשכונת טלביה. בשכונות היוקרה הסמוכות צפויים מחירי הדירות לעלות בחמישה אחוזים. עם זאת, בשאר המקומות לא צפויה עלייה".