הגדר ההרוסה ברחוב יפו. צילום: באדיבות איציק שוויקי

אבסורד בשטח: אחרי שיזמי הבנייה הקפידו לא להרוס את הגדר לשימור, הגיעו דווקא העירייה וחברת עדן והרסו את הגדר. בעירייה, אגב, טוענים שכלל לא היה מדובר באלמנט לשימור.

השבוע נהרסה הגדר ההיסטורית של מתחם כי"ח, היושבת על רחוב יפו 105. במתחם הולכת ומושלמת בניית מגדל משרדים, שטחי מסחר וחניון תת־קרקעי של מאות מקומות חניה, אבל מי שהרס את הגדר בניגוד להיתרים וללא אישור ועדת השימור היתה דווקא החברה העירונית עדן, המופקדת על פיתוח העיר.

מועצה לשימור אתרים התקשו להאמין שהגדר והשער, שכלל גם עמודי אבן מסותתים ואף שלט הנצחה של המועצה לשימור עצמה, נהרסו. מנהל מחוז ירושלים במועצה, איציק שוויקי: "אין לי מילים. זו בושה, חוצפה ובגדר שערורייה. על זה בדיוק אנחנו נלחמים שנים ומנסים לעורר מודעות כל הזמן, ופתאום בא גוף עירוני ועושה מעשה כזה. הדבר חורה לי במיוחד היות שהוצב שם שלט של המועצה לשימור, כך שאי אפשר לטעון שלא ידעו במה מדובר. צריכים למצוא את האחראים ומישהו חייב ללכת הביתה. לא ייתכן שיעברו על מעשה כזה לסדר היום".

העירייה: "הגדר אינה מיועדת לשימור. להיפך - היא מיועדת להריסה על פי תוכנית בניין הערים המאושרת אשר חלה על השטח. הריסת הגדר מאפשרת להנגיש לציבור הרחב שטח קרקע שהיה קודם סגור ומתוחם. במקום השטח שהיה סגור לציבור מפותחת בימים אלה כיכר חדשה ומוריקה באמצעות חברת עדן, כחוליה נוספת בשרשרת כיכרות שפותחו לאורך מדרחוב יפו, לרווחת ציבור העובדים והמבקרים במרכז העיר".