מובילאיי. צילום: שלומי כהן

המושגים הייטק והמגזר הערבי בירושלים לא ממש השתלבו יחדיו, ויוזמה חדשה מנסה לשנות זאת ולקרב אנשי הייטק מהמגזר הערבי בעיר לחברות עתירות הידע בחלק המערבי של העיר.

מדובר בפרויקט ששותפים לו בין השאר עמותת Itworks ומכון פוירשטיין, ומוביל אותו ארגון Start-Up Nation. מי שיוכלו להיכלל בו הם סטודנטים ובוגרי תואר ראשון מצטיינים במדעי המחשב מהמגזר הערבי. הקורס יכלול הכשרה מקצועית, חשיפה לחברות ההייטק המובילות, כגון מובילאיי ואקס־ליבריס, סיוע במציאת עבודה, וגם ליווי והדרכה צמודים מתחילת ההכשרה ועד שנה לאחר סיומה.

היוזמה תצא לדרך בחודש אוקטובר 2018 ותימשך שלושה חודשים בירושלים. הציפייה היא כי בסופה יחלו המשתתפים לעבוד בחברות ההייטק היושבות בעיר וישתלבו בהן לאורך זמן. אגב, ההשתתפות בתוכנית מזכה במלגת לימודים גבוהה, וכוללת גם דמי מחיה לשלושת חודשי ההשתתפות בהכשרה בשלב הראשון.

Stat-Up Nation Central הוא ארגון ללא מטרות רווח שמטרתו לקדם את החדשנות הישראלית ברחבי העולם, אך גם להתמודד עם המחסור החמור בהון אנושי איכותי בתפקידי פיתוח בהייטק.

השותפה הנוספת בפרויקט היא Itworks, עמותה שנוסדה בשנת 2006 במטרה לספק לאוכלוסיות המרוחקות מעולם העבודה הזדמנויות לתעסוקה וקריירה בענף ההייטק.

"לערביי ישראל יש לא מעט חסמים כי מראש פוסלים לנו כל דבר שקשור איכשהו לביטחון", מסביר נידאל ח'טיב, ירושלמי לשעבר בוגר מדעי המחשב ומינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. "גם למי שהעברית שלו טובה, מחסום השפה מפריע, וקשה לפעמים להתארגן גם עם החופשות במועדי החגים שלנו. השיתוף עם מובילאיי וחברות הייטק  נוספות מבטיח סיכוי רב יותר להתקבל לעבודה".