מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ

נכון שהאיום לסגור את מתחם התחנה הראשונה בשבת הוסר לעת עתה, אך הפגיעה הכלכלית והתדמיתית כבר נגרמה. בבדיקה שערכנו השבוע התברר כי פדיון העסקים בארבע השבתות האחרונות ירד בשיעור ממוצע של 30 אחוז. גם מספר המבקרים פחת משמעותית, לאחר שרבים מהלקוחות הקבועים או המזדמנים סברו שהמתחם כבר סגור.

במאמץ לבלום את הסחף ולהחזיר את הלקוחות, המתחם מריץ בימים אלה קמפיין הבהרה ברשתות החברתיות. כמו כן יצרו קשר עם קבוצות רלוונטיות בווטסאפ ומנסים להזים בהן את הדיס־אינפורמציה.

"עברו עלינו כמה שבועות בהחלט לא קלים. הפדיון ירד. שבת היא היום הכי משמעותי כאן, שמספק שליש מהפדיון החודשי", מודה מנהל 'התחנה הראשונה' איתמר טרגן. ועם זאת הוא מנסה להרגיע: "בסוף  זה נגמר במכה בכנף וכבר מתחילים להרגיש שהקהל חוזר. ברוך השם שהחרדים הפסידו".

הלקוחות נעלמו

בין הנפגעים הגדולים נמצאת רשת סמארט־טור, שהסניף שלה ב'תחנה' משכיר אופניים לכולם ומכוניות וטרקטרונים חשמליים לילדים ומארגן סיורי סגוויי, כך שהוא מושפע מאוד מנוכחות של קהל מזדמן ומשפחות. במקום מדווחים על ירידה של 40-30 אחוז במכירות בשבתות האחרונות.

"ראינו שמתחילה ירידה בפעילות בשבת והתחלנו לברר ולעשות מעין סקר בכמה מעגלים של בני משפחה, חברים ולקוחות קבועים. הרוב פשוט אמרו לנו שהם היו בטוחים שמתחם התחנה כבר לא פועל בשבת", מספר אחד הבעלים, אסף פוליבודה. "גם מזג האוויר פגע בנו וזה כבר נהיה משמעותי. העלינו פוסטים בפייסבוק ועשינו שיווק ממוקד, ובשבת האחרונה כבר הרגשנו שינוי קל לטובה. למרות שהעננה הזאת מאחורינו, יעבור עוד זמן עד שכל הקהל יחזור. בכלל לא פשוט שנוחתים עליך דברים כאלה לא צפויים".

הקרון 'עולם הרכבות', שמציג רכבות חשמליות מיניאטוריות, פונה בראש ובראשונה לילדים, ומעביר גם סדנאות וסיורים מודרכים. הבעלים והיזם שמעון פוטרמן מודה גם הוא ש"ללא ספק היו פחות אנשים במתחם התחנה", אבל כיוון שהעסק מתבסס במידה רבה  על לקוחות קבועים הוא אומר שהירידה שחווה היתה קטנה מזאת של שכניו. "אני מסתובב הרבה בעיר ובשוק וכולם דאגו ושאלו מה קורה עם מתחם התחנה ואם הוא כבר נסגר בשבת. מנהלי המתחם עשו קצת קידום מכירות והביאו הצגות בחינם לילדים בשבתות האחרונות, וזה נתן קצת דחיפה".

מההתערבות הפוליטית, לעומת זאת, הוא מסתייג. "למרות הרצון הטוב, האירועים היזומים של הפוליטיקאים החילונים מהעירייה לא הועילו. הגיעו אנשים בודדים לכל דבר וזה בטח לא שינה כאן כלום".

ויש גם מי שמציג תמונה אחרת. במסעדת השף 'אדום' טוענים שלא הורגש אצלם שינוי, אולי כי בסופי השבוע הם נמצאים בדרך כלל באובר־בוקינג, כך שאפילו אם היו פחות הזמנות עדיין התפוסה שלהם לא ניזוקה. נועם ריזי, אחד הבעלים, סבור כי "כל העניין הוא רק אפיזודה חולפת שלא תשנה כלום בשטח ואף מסעדה או עסק אחר לא ייאלצו לסגור בשבתות, כפי שאנשים ניסו לצייר.

"גם אלינו הגיעו טלפונים ואנשים רצו לדעת מה קורה ואם אנחנו ממשיכים כרגיל. הניסיון הלא מוצלח הזה הוא תולדה של מספר הנציגים החרדים במועצת העיר – הם כיום 14 חברים, כמעט רוב, אבל זה מעוות ולא משקף את האחוז שלהם באוכלוסייה. כל זה קורה כי ביום הבחירות החילונים לא יוצאים להצביע. אם היה ככה בבחירות הכלליות, היו לנו 60 חברי כנסת חרדים וכל המדינה היתה נסגרת".

רק ביום חול

מתחם התחנה אומנם פתוח בשבת, אך לא באופן מלא. מהרגע הראשון היו בו גם עסקים ומסעדות שהקפידו לעבוד רק בימי חול. התופעה הזאת רק מתחזקת, ומתברר שעוד ועוד עסקי המזון במקום 'מתחזקים' והופכים כשרים למהדרין.

פיורי. לא בשבת. צילום: שלומי כהן

העסק הראשון שהביא למתחם את התעודה המהודרת היא מסעדת הבשרים 'לחם בשר', הפונה לקהל הדתי. גם 'קפה פרש' קיבל על עצמו כשרות מחמירה, ועכשיו גם מסעדת טומי החדשה בבית הכוון על פארק המסילה מחזיקה בכשרות למהדרין. כל העסקים הכשרים אינם עובדים בשבתות ובחגים, כמובן.

עוד עסקים שסגורים בשבת במתחם: מסעדות 'המזנון', 'סטיישן 9' ופיורי האיטלקית, וכך גם חנות הטבע והמוצרים האורגניים 'קסטל'.