ההריסה בקרית משה. צילום: פרטי

פרויקט רובע 1 יוצא לדרך: במתחם המקשר הידוע בכניסה לעיר בשכונת קריית משה נרשמה היום (ד') היסטוריה קטנה - הבניין הראשון בעיר נהרס במסגרת תוכנית לפינוי-בינוי. האירוע נערך בהשתתפות ראש העירייה ניר ברקת ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט, יו"ר ארגון הקבלנים במחוז ירושלים, בועז ישראל, הוזמנו עשרות מוזמנים, אנשי נדל"ן, קבלנים ויזמים מכל הארץ.

במקום ששת המבנים הישנים משנות ה-50 של המאה הקודמת יוקם במתחם הכולל שני מגדלים בני 24 קומות. בנוסף, יפותח פארק רובעי, גן משחקים ויוקמו מספר מבני ציבור.

הפרויקט החל את דרכו לפני כ-12 שנה וקידומו התארך עקב בעיות ותהפוכות שונות. בין השאר, הוכרז על ידי בתי המשפט  'דייר סרבן' במתחם ורק לאחר מספר שנים הגיעו הצדדים להבנות והסכמות בהתערבות ערכאות משפטיות. לפני כשנה הושלם תהליך האישורים הססטוארים בוועדות התכנון, והיום בוצעה הריסה סמלית וחגיגית של המבנה הראשון. לאחר השלמת ההריסות יחל שלב החפירות.

מדובר בהליך מורכב ומשמעותי של התחדשות עירונית, אך בסופו של יום כל הצדדים מקווים כי כל הדיירים הוותיקים שפונו מבתיהם ואמורים לקבל דירה חדשה, מוגדלת ומשודרגת במגדלים החדשים, אכן יזכו לכך.

את פרויקט פינוי -בינוי 'רובע 1 'יזמו החברות גלנור, גלנח ויסודות צור מגורים שהתאחדו להקמת הפרויקט המשותף. הפרויקט קודם בשיתוף עיריית ירושלים, הוכרז ע"י משרד השיכון כמיועד להתחדשות עירונית ולווה על ידי מינהלת התחדשות עירונית בחברת מוריה.

עו"ד אלי תוסייה כהן ורועי אלקלעי מסרו: "הגעה לשלב ההריסה בפרויקט זה, מתוך התגברות על כל המכשולים שנקראו בדרך אמורה לאותת לכל תושבי ירושלים שבשכונותיהם דובר על פרויקטים של פינוי בינוי כי פרויקטים גדולים כאלו יכולים להתרחש גם אצלם עם הרבה נחישות, אמון, התמדה וטיפת אמונה".