פקח חניה ליד הדסה. צילום: שלומי כהן

עבירות ללא תיעוד. תושבים בעיר מתלוננים כי פקחי בנייה אינם נוהגים לתעד תמיד את הבדיקות שהם עושים בשטח, דבר שמקשה מאוד לבדוק את הדוחות שלהם או לאכוף את החוק על עבריינים. לא פעם, הם טוענים, הפקח אפילו לא מסוגל לאתר את העבירה מחדש בביקורים חוזרים. בשל כך הם דורשים לחייב את הפקחים לצלם מעתה והלאה כל עבירה ועבירה ולהציג תיעוד מסודר שלהן.

לטענתם, המצב שונה מאוד אצל פקחי החניה העירוניים, שנדרשים למלא דוח מפורט על כל מכונית שחונה במקום אסור או שבעליה לא שילמו על השימוש בחניה שמסומנת בכחול־לבן. בדוח שהם ממלאים מפורטים סוג הרכב והמקום המדויק שבו בוצעה העבירה והפקחים מתעדים במצלמה את המכונית העבריינית. אולם מתברר כי עמיתיהם לעבודה בעירייה, פקחי הבנייה, אינם מצלמים כל בדיקה שהם מבצעים ואינם נדרשים להגיש דוחות מפורטים על עבירות הבניה או על היעדרן במקרה שתלונה נבדקה ונשללה.

חברת המועצה לורה ורטון (מרצ) הגישה השבוע הצעה לסדר למועצת העיר, בדרישה שפקחי הבנייה יחויבו גם הם להתנהל באותה צורה. "יצא לי לא פעם, וגם לתושבים רבים בעיר, להגיש תלונה על חשד לעבירת בנייה זו או אחרת", הסבירה השבוע. "לאחר מכן  יצרו איתי קשר טלפוני ולעיתים הפקח עצמו דיווח לי בעל פה אם נמצאה בעיה או לא. הבעיה היא שאם אחרי תקופה מסוימת רוצים לחזור לטפל בנושא וטוענים שהפקח לא הצליח לאתר את העבירה, מגלים שאין לטיפול הראשוני שלו כל תיעוד.

"במיוחד כיום, כשאנחנו חיים בעידן שבו כולם מצלמים הכול, אני לא מבינה איך דווקא בפיקוח על הבנייה לא מציידים את אנשיהם במצלמות. יפה שטורחים להתקשר ולעדכן בעל פה שאין עבירה ואין בעיה, או שיש וזה בטיפול, אבל לאורך זמן חייבים תיעוד ומסמוך. הצילום הוא כלי אפקטיבי ממדרגה ראשונה, שחוסך אחר כך הרבה אי־הבנות ואי־דיוקים".

העירייה: "מפקחי  הבנייה מחוייבים לתעד את כל עבודתם בתמונות, ברישום ממצאי הביקור בדו"חות, בתיקים ובגביית עדות בכתב מבעלי העניין. כך פועל הפיקוח כבר שנים וכך מופיע גם בנהלי המחלקה".