אתר בנייה בירושלים. צילום: שלומי כהן

אופטימיות זהירה בשוק הנדל"ן הירושלמי. בכנס לשכת המתווכים למקרקעין ירושלים שהתקיים בשבוע שעבר בעיר הורגשה ציפייה לתנופה משמעותית בעסקאות עקב הפשרת קרקעות לבנייה ממקורות ממשלתיים. "שנת 2019 לא תהיה כמו 2018", אמר ראש אגף אשראים בבנק לאומי למשכנתאות משה כהן.

לדברי כהן, בשנתיים האחרונות ראינו התמתנות במחירי הדירות בעיר, בין השאר בזכות ההשפעה של תוכנית 'מחיר למשתכן'. "המשקיעים יצאו מהשוק ומוציאים דירות למכירה, אבל למשפרי דיור אין עדיין היצע", הסביר. "75 אחוז מיחידות הדיור במכרזי רשות מקרקעי ישראל מוצעים במסגרת 'מחיר למשתכן' ומיועדות לצעירים שזאת הדירה הראשונה שלהם, למרות שחלקם באוכלוסייה עומד על 30 אחוז בלבד".

בין השאר בשל הקיפאון בשנה האחרונה בהפשרת קרקעות לבנייה, שוק דירות היד השנייה היה דומיננטי בעיר. "קרוב ל־40 אחוז מעסקאות הנדל"ן בירושלים נעשות על ידי מתווכים, לעומת 33 אחוז ברחבי הארץ", אמר יו"ר הלשכה אסף אפשטיין.

מעבר למכרזים על קרקעות ציבוריות, המתווכים מצפים להשפעה ניכרת על השוק גם מצד מיזמי התחדשות עירונית ופינוי־בינוי. "ירושלים לא נמצאת כמעט במסגרת הפינוי־בינוי, אבל נתח ההתחדשות העירונית ילך ויגדל. כיום זה קורה במקומות מצומצמים מאוד, בקרית משה וקרית מנחם", אומר כהן.

בינתיים 'מחיר למשתכן' ממשיך להכתיב במידה רבה את המחירים. כהן: "בסך הכול המדינה הוציאה למכרזים 130 אלף יחידות דיור והצליחה לשווק 65 אלף. ההערכה היא שעד 2021 ישווקו את הכול. יש אנשים שיקבלו את הדירה שלהם בתוך שלוש-ארבע שנים, ואחרים בתוך חמש-שש שנים. התוצאה היא שחלקם יוותרו על הדירה במחיר למשתכן, כי יקר להם להחזיק דירה בשכירות במקביל לרכישה".

"ענף הנדל"ן הוא מנוע צמיחה חשוב ביותר של המשק, לפחות 181 מקצועות מתפרנסים מענף הנדל"ן בישראל, ביניהם המתווכים, וחשוב לא לפגוע בהם", ציין נשיא 'להב' עו"ד רועי כהן.