בנייה חדשה ברמת שלמה. ההקפאה החלה כאן | צילום: יואב דודקביץ'
לראשונה מאשרים בעירייה בגלוי כי הממשל בארצות הברית הסיר את מגבלות הבנייה שחלו על השכונות היהודיות בעיר בתקופת הנשיא אובמה. המשמעות העיקרית: סוף להקפאת מתן אישורי בנייה חדשים להרחבת שכונות שמעבר לקו הירוק. לאור זאת מבטיחים בכיכר ספרא להאיץ בראש ובראשונה את הוצאת האישורים להרחבת שכונת רמת שלמה.

ממלא מקום ראש העירייה אליעזר ראוכברגר, שמחזיק בתיק התכנון והבנייה ומכהן כיו"ר הוועדה המקומית אמר השבוע ל'בונוס': "אני שמח שממשל טראמפ, הידידותי לישראל, נתן אור ירוק להרחיב את רמת שלמה בפרט ואת הבנייה בירושלים בכלל. הקפאת הבנייה שם היתה לא הגיונית. רמת שלמה היא קונצנזוס ונעשה עכשיו הכל כדי להאיץ את הוצאת האישורים לבנייה שם".

הגפרור שהצית משבר

רמת שלמה היתה השכונה הראשונה שספגה מהלומה עם קבלת ההחלטה הלא רשמית, אבל מחייבת בכל זאת, על הקפאת הבנייה. למעשה ממנה התרחבה המדיניות לכל השכונות היהודיות שמעבר לקו הירוק.

כזכור, במהלך ביקור מדיני בארץ של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בשנת 2009, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה פרויקט בנייה ברמת שלמה. בעיני ממשל אובמה הצעד הזה נתפס כפרובוקציה ישראלית והוביל לפרסום הודעת גינוי חריפה מצידם. הפרשה גרמה מבוכה קשה לממשלת ישראל ומאז החלה בפועל התערבות סמויה של משרד ראש הממשלה באישור תוכניות כאלה בוועדה המחוזית ובוועדה המקומית. בהוראת משרד ראש הממשלה הורדו לא אחת מעל הפרק תוכניות בנייה בשכונות קיימות ובשכונות חדשות מעבר לקו הירוק, בין השאר בפסגת זאב ובגילה.

בנייה חדשה ברמת שלמה. ההקפאה החלה כאן | צילום: יואב דודקביץ'

רמת שלמה מונה כיום 2,500 יחידות דיור והכוונה היא כמעט להכפיל את מספרן בחמש השנים הבאות. התוכניות כוללות בניית כ־1,500 יחידות דיור על קרקעות המדינה ועוד כ־650 דירות על קרקעות פרטיות. חלק קטן מהן אושר כבר טיפין־טיפין בעבר ונמצא בהליכי בנייה. כמו כן פורסמו בשנה החולפת פרויקטים במסגרת 'מחיר למשתכן' בשכונה, ובנייתם כבר החלה.

ראוכברגר: "הקפאת הבניה ברמת שלמה פגעה בעיר וביכולת של הציבור החרדי בשכונה להתרחב. בעזרת השם בתוך שנים ספורות רמת שלמה תכפיל את גודלה הנוכחי, עם כ־2300 יחידות דיור נוספות. זאת בשורה גדולה מאוד. אנחנו עושים הכל כדי להריץ את התוכניות ולהאיץ את הבנייה".

לצד הפשרת הבנייה ושחרור החסמים הבינלאומיים והרגישות הפוליטית בנוגע לבנייה בכל רחבי העיר, עדיין לא ברור מה יעלה בגורלה של שכונת גבעת המטוס. במקרה הזה מדובר בבניית שכונה חדשה, ולא הרחבה של שכונה קיימת, על התפר שבין בית צפאפה לדרך חברון ותלפיות. על פי התוכנית אמורות להיבנות  שם כ־2,600 יחידות דיור.
התוכנית אושרה זה מכבר בוועדות התכנון, אך עבודות הפיתוח לא נעשות. השכונה החדשה מוקפאת בפועל, גם אם לא הוכרז על כך רשמית מעולם, וכל הצדדים יודעים שהיתה התנגדות גורפת מצד הממשל האמריקאי להקמתה. החשש המדיני הוא שאף על פי שהתוכנית כוללת גם בנייה נרחבת למגזר הערבי בהיקף של 600 יחידות דיור, היא תיצור חיץ יהודי בין השכונה הערבית הירושלמית לבין בית לחם.