ראובני במשתלה ב־2016. שידור חוזר | צילום: שלומי כהן

עוד שלב בפרשה הבלתי נגמרת של משתלת ראובני הוותיקה בעמק רפאים. אחרי כשנתיים וחצי של הפוגה בהליכים לפינויה, הוציאה לאחרונה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) צו פינוי מעודכן למתחם.

המשתלה שוכנת באותו מקום כבר קרוב לשבעים שנה, ליד הפילבוקס ההיסטורי שנותר במקום מימי הבריטים, אך ללא הסדרה חוקית בטאבו. היא נמצאת בבעלותו של רחמים ראובני, גבר ערירי בן יותר מ־80 שנה, אך עדיין עצמאי ומתפקד. כבר בשנות ה־80 עשתה המדינה ניסיון ראשון לפנות את המשתלה, אך בשעתו הגיעו להסדר באמצעות עו"ד אוריאל פרוקצ'יה שלפיו כל עוד ראובני חי ועצמאי יתאפשר לו להפעיל את המשתלה, אך הוא לא יוכל להעביר את המתחם בירושה או בכל הסדר קנייני אחר לבעלות של צד שלישי.

לטענת ראובני עוד בהיותו ילד, אחרי מלחמת השחרור, העבירה המדינה את משפחתו למתחם מדירתם הקודמת ליד גבעת התחמושת, שהיה על קו התפר וחשוף לרוביהם של צלפים ירדנים. ערך הקרקע באזור עמק רפאים היה אז זול בהרבה מהיום והמקום לא נחשב אטרקטיבי. במשך השנים צומצם השטח החקלאי של המשתלה בכמה שלבים לטובת בנייה והסדרת כבישים ודרכים.

כיום המצב שונה. הקרקע נמצאת במקום שהפך לאחד האזורים המבוקשים ביותר בעיר, והמשתלה נותרה אחד המקומות האחרונים באזור עמק רפאים שאפשר להכשיר לבנייה. יזמי נדל"ן רבים מגלים כבר שנים לא מעטות עניין רב במתחם ולוחצים לפנות אותו. בשנת 2016 הוציאה רמ"י צו פינוי קודם למשתלה, שבסופו של דבר לא יצא אל הפועל.

רמ"י: "רשות מקרקעי ישראל שומרת על האינטרס הציבורי ובמסגרת זאת מחויבת לפעול נגד מפירי חוק. המקרה המדובר נדון בכל הערכאות, שהורו על פינוי המשתלה. אם לא יתבצע פינוי עצמי יהיה צורך לבצע את האכיפה על פי החוק והוראות בתי המשפט".