פי גלילות. שכונה חרדית חדשה לצד הר נוף. צילום: יואב דודקביץ'

הקאמבק של פי גלילות: בשבועות הקרובים תוגש להכרזה והפקדה תוכנית ענק להקמת שכונה חדשה המיועדת למגזר החרדי לא הרחק מהכניסה לעיר ממערב. מדובר בשכונת מגורים שתוקם בשטח של מתקני הדלק פי גלילות, כשבנוסף ייגרעו מיער ירושלים שטחים בהיקף של יותר מ־20 דונם.

התוכנית הגרנדיוזית תכלול קרוב ל־2,500 יחידות דיור, רובן למגורים בשוק החופשי, אך גם 300 דירות שמיועדות לדיור מוגן. כמו כן יוקצו במקום שטחים למוסדות ציבור, גני ילדים, תשתיות וכבישים, וגם שטחי מסחר וחנויות בהיקף של 1,900 מ"ר. השכונה החדשה תחובר להר נוף וזאת גם אחת הסיבות העיקריות לכך שהיא תיועד למגזר החרדי.

התוכנית, שמקדמת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), תובא להפקדה באמצעות הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) ולא בדרך הרגילה אך המסורבלת יותר של הפקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. צפיפות הבנייה המתוכננת תעמוד על 28 יחידות דיור לדונם נטו. היא תדרוש שינוי ייעוד מתמ"א 22 של יערות ישראל, שמגדיר את השטח משטח יער טבעי, לייעוד למגורים בהיקף של 17 דונם. בנוסף יידרש שינוי ייעוד של 12 דונם מיער נטוע, אף הוא למגורים.

בנימוקי השינוי המוצע נטען בתוכנית כי "היער במקום לא התפתח ליחידה נופית בעלת ערך גבוה", שכן מדובר בעמק נסתר יחסית ומוזנח, בניגוד לשטחים אחרים של יער ירושלים. עוד נטען כי קידום התוכנית יביא לפינוי מכלי הדלק בפי גלילות המהווים מפגע סביבתי

ההחלטה על פינוי המתקנים תואמה עם העירייה כבר לפני כשנתיים. כמו כן מצוין כי התקבל אישור ממינהל הגז והדלק הארצי שלפיו אין צורך או דרישה להקים מתקני דלק חלופיים כדי לאפשר את פינוי המתקן הקיים.

בגופים הירוקים יוצאים נגד הכוונה להרחיב את גבולות תוכנית הבנייה מעבר למתחם פי גלילות עצמו, דבר שיבוא על חשבון פגיעה נוספת ביער ירושלים וצמצום היקפו. רכז הרי יהודה בחברה להגנת הטבע, אברהם שקד, שמייצג את הארגונים הירוקים בוועדה המחוזית, מסביר את העניין: "אנחנו לא מתנגדים לבנייה בפי גלילות, אך אי אפשר לגרוע ולו דונם אחד מהשטח של יער ירושלים. אין לכך הצדקה וגם אין צורך".

"לא סתם החליטו להעביר את התוכנית דרך הותמ"ל ולעקוף את הוועדה המחוזית", ממשיך שקד. "תוכניות שמגיעות למסלול כזה חייבות לעבור בכל מחיר, ואין תחליף לשיקול הדעת של הוועדה המחוזית. אסור בשום פנים ואופן לוותר עליו. עד כה נמנעה המעורבות של הותמ"ל והות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות; ק"פ) בתוכניות בנייה בירושלים - ולא בכדי. עכשיו כבר מדובר בתוכנית שנייה מהסוג הזה, אחרי שלאחרונה הפקידו בות"ל את תוכנית הרכבל לעיר העתיקה. זאת קריאת תיגר על הוועדה המחוזית".