אלבא השבוע. מוסד של פעם. צילום: רמי שלהבת

עוד מוסד מיתולוגי במרכז העיר סגר השבוע את שעריו. שלושה שבועות אחרי בית המרקחת אופלטקה ברחוב יפו, שהיה הוותיק ביותר בעיר, הצטרף אליו השבוע בית המרקחת אלבא בכיכר ציון, שנפתח לפני 96 שנה.

ההחלטה על הסגירה התקבלה ללא כל התרעה מוקדמת. הנכס עצמו לא נמצא בבעלות בית העסק ועדיין לא ידוע מה יעשו הבעלים עם החנות הוותיקה, שנהנית ממיקום מבוקש במיוחד, פינת הרחובות יפו והחבצלת מול כיכר ציון, ולמי היא תושכר בעתיד.

החנות פעלה בבית מני, בניין לשימור שהוקם באמצע שנות ה־20 של המאה הקודמת בידי עורך הדין אהרון מני. בשנת 1924 נחנך במקום בית המרקחת אלבא ('לבן' בלטינית), על שם מותג מפורסם של בית מרקחת גרמני מהעיר למברג, שם נהגו לקרוא לבתי מרקחת על שם צבעים.

המייסד היה ד"ר ניסל ולנסהוט, שפתח במקביל מפעל קטן לייצור תרופות בשכונת בית וגן, שנקרא אר"א (איגוד רופאי ארץ ישראל). המפעל היה ספק התרופות הראשי של בית המרקחת, ואת המפעל עצמו ניהל רוקח מפורסם לא פחות, שלמה אוזרנסקי, שפרש בשנת 1950 כדי לרכוש את בית המרקחת אופלטקה. בחודש שעבר נסגר, כאמור, גם הוא.

ב־1936 נקלע אלבא לקשיים ופשט את הרגל בצל אירועי המרד הערבי נגד הבריטים והמשבר הכלכלי שפקד אז את היישוב היהודי. מי שרכש אז את החנות במכירה פומבית היה הרוקח וילי רוזנברג. בנו אבירז ירש ממנו את בית המרקחת וניהל אותו עד שנפטר לפני כשמונה שנים, ואחריו עבר הניהול לידי בני המשפחה.

בתי המרקחת הפרטיים בעיר, שאינם מאוגדים ברשתות, איבדו עם השנים את יוקרתם ואת מעמדתם ובשנים האחרונות הם הולכים ונעלמים מן העולם. בדומה לאופלטקה ואלבא, גם בית המרקחת הוותיק שפעל ברחוב עזה ברחביה מאז שנות ה־60 נסגר לאחרונה.