הבור השבוע. עוד לא נאמרה המילה האחרונה | צילום: יואב דודקביץ'

התוכנית הגרנדיוזית החדשה ליד הכניסה לעיר. ביקורת חסרת תקדים נמתחה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה נגד בקשה שהוגשה לבנות גורד שחקים בין רחוב יפו לשכונת רוממה סמוך לכניסה לעיר. הוועדה דחתה לאחרונה תוכנית להקים מגדל ענק בגובה של לא פחות מ־45 קומות. בראש המתנגדים התייצב מהנדס העיר שלמה אשכול, שאמר שמדובר בתוכנית "נוראית וחצופה".

מדובר במגרש ריק צמוד לבניין 'שערי העיר', על פינת הרחובות יפו ורוממה, שכיום פועל בו חניון מאולתר בבור שכבר נחפר ליסודות הבניין. המיקום מרכזי מאוד, צמוד לתוואי מסילת הרכבת הקלה של רחוב יפו ובמרחק הליכה מהתחנה המרכזית ומשוק מחנה יהודה. היזמים ביקשו לא פחות מ־1,200 אחוזי בנייה לצורך הקמת גורד השחקים למגורים ולמלונאות, שלפי החזון שלהם היה אמור להיות הגבוה ביותר בעיר.

בחוות הדעת שלו התבטא אשכול בחריפות רבה נגד היוזמה והתכנון. בין השאר הוא כתב כי התוכנית שהוגשה "נוראית" מבחינה אדריכלית ועירונית והממדים שלה הם חוצפה. עוד ציין כי אין לתוכנית בסדר גודל כזה שום בסיס תכנוני. בשל כך הודיע כי הוא הורה למחלקת התכנון שלא לבדוק, לטפל או לקדם את התוכנית המוצעת בשום צורה. כמו כן הוא רואה בחומרה רבה את עצם הגשת התוכנית וכתב שפרט לתכנון האדריכלי החמור גם אופן הגשת המסמכים היה ירוד מבחינה מקצועית.

למרות עמדתו התקיפה של מהנדס העיר, הדעות בוועדה היו חלוקות וחלק מחבריה דווקא ראו בחיוב הקמת מגדל של 30 קומות במקום, ואפילו 35. לבסוף נדחתה התוכנית ברוב דחוק של חמישה מתנגדים מול ארבעה תומכים. יש לציין כי מרבית התוכניות מוכרעות בוועדה בהסכמה גורפת בעד או נגד ורק במקרים נדירים יחסית יש בכלל צורך בהצבעה.

"כל רובע הכניסה לעיר בסמוך יכלול לא מעט מגדלים רבי קומות ואני לא ראיתי שום מניעה שיבנו שם 35 קומות, נגיד", הסביר סגן ראש העירייה אלישע פלג את תמיכתו בתוכנית. "זה מיזם שצמוד למסילת הרכבת הקלה ובהחלט אפשר להקים שם מגדל בגובה רב. בסופו של דבר זה יאושר בצורה זו או אחרת בוועדה המחוזית".

צביקה אסולין (ש"ס) הצביע נגד התוכנית. "מדובר בקצה של שכונה חרדית, על גבול תורה מציון, וגם עלול להיווצר תקדים לבניית מגדלים דומים בשכונות כמו רחביה. המקום אינו נכלל בתחום התוכנית של הכניסה לעיר ורק ניסו לקחת כאן טרמפ לא מוצדק", אמר.

הראש בעננים

לירושלים יש היסטוריה ארוכה של תוכניות בנייה שאפתניות במיוחד של יזמים ששאפו להגיע לשמיים. אולי הגדול והבולט ביניהם הוא מגדל 'מרכז היקום', שהיה אמור להיבנות מעל גן העצמאות.

את המיזם קידם בסוף שנות ה־90 איש העסקים דודי אפל. האדריכל חתן פרס ישראל רם כרמי תכנן עבורו על מגרש החניה בפינת הרחובות המלך ג'ורג' והמעלות גורד שחקים של 70 קומות, שהיה אמור להיראות כמעט מכל מקום בבירה. המגדל היה אמור להיראות כמעין שער ענק העומד על שתי רגליים וביניהן חלל פתוח.

מתחתיו תוכנן חניון תת־קרקעי ענק ל־6,000 כלי רכב בעשרה מפלסים, שיתפרס אל מתחת לגן העצמאות. כבישי גישה תת־קרקעיים היו אמורים לחבר את 'מרכז היקום' ליציאה מהעיר באזור שדרות בן צבי.

בסופו של דבר המיזם בוטל בעקבות הסתבכותו של אפל בפרשות פליליות במקומות אחרים והרשעתו במתן שוחד. כיום אין כל תוכנית לבנייה במתחם, ולמעשה יש סביבו מחלוקת לא פתורה בין ממשלת רוסיה, שהיא בעלת הקרקע, לבין העירייה שמבקשת היטלי השבחה.