שכונת גילה. צילום: יואב דודקביץ'

הליך יוצא דופן: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה על עצירת היתרי בניה במתחם הגפן שבשכונת גילה. במתחם הרחובות הגפן 226-230, מקודמת יוזמה לפינוי המבנים הקיימים ובניית 5 מבנים הכוללים 368 יחידות דיור חדשות ושטחים פתוחים לטובת הציבור, במקום 3 מבנים הכוללים 72 יחידות דיור המצויים כיום במתחם.

הוועדה החליטה לאסור על הוצאת היתרים לתוספות בניה או יחידות דיור במתחם למשך תקופה של שנה, ובכלל זאת היתרים מכוח תמ"א 38, לאחר שהשתכנעה כי תוספות אלה יקשו על מימוש תכנית לפינוי בינוי במתחם, ועל מנת לקדם תכנון איכותי במתחם אשר יאפשר תוספת דיור לשכונה, תוך מתן מענה לצרכי הציבור במתחם.

כזכור, בחודש שעבר החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לסיים את תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38), ב-1 באוקטובר 2022. נקבע כי המתווה שיחליף את התמ"א יהיה בין היתר באמצעות קידום התחדשות עירונית בראייה מתחמית ולא של הבניין הבודד. החלטת הוועדה המחוזית ירושלים כבר מבטאת הלכה למעשה את עקרונות המתווה החדש. יזמי ועורכי התכנית הם יובל לוי וניר שוויקה אדריכלים.

מתכננת המחוז שירה תלמי-באבאי ציינה: "הוועדה המחוזית סבורה שתוספות בנייה נקודתיות לא ממצות את הפוטנציאל התכנוני של המתחם, ולא מייצרות התחדשות עירונית אמיתית. הוועדה מבקשת לקדם תכנית להתחדשות לכלל המתחם על פני תוספות בכוח תמ"א 38".