השלד הנטוש. נותר כמעט ללא שינוי. צילום: שלומי כהן

זהירות! לא לגעת בארמון: למרות מצוקת הקרקעות הקשה בעיר, ושלל עבירות הבנייה בשכונות הערביות, יש מקום אחד שאיש לא מעז לגעת בו כבר 52 שנה. למרות המיקום המעולה והנדל"ן הקורץ, שום דחפור לא מנסה לעלות על שלד ארמון הקיץ של המלך הירדני חוסיין מעל פסגת זאב - ואף אחד בממשלה או בעירייה לא מעלה בדעתו להגיש תוכנית בנייה מחודשת למקום.

בתל אל־פול (גבעת שאול ההיסטורית) ניצב כבר יותר מיובל שנים השלד של וילת הקיץ הבלתי גמורה שהחל מלך ירדן לבנות בשנות ה־60. בנייתו הופסקה בעקבות מלחמת ששת הימים, כשהשטח עבר לריבונות ישראל. המקום נבחר בשעתו לשימושו של המלך בין השאר בזכות מיקומו המעולה, בראש גבעה שמשקיפה מצד אחד לעבר הר הבית והעיר העתיקה, ומהצד השני לכיוון מדבר יהודה ועמק הירדן.

מאז המלחמה, בעקבות הרגישות המדינית מול בית המלוכה הירדני ומול הוואקף המוסלמי המופקד על המקום בשם הממלכה, המבנה נשאר על תילו כמעט ללא שינוי. גם היום שום רשות עירונית או ממשלתית לא מתכננת להשמיש את התל ולהקים בו מוסד זה או אחר שיחזיר לו את כבודו האבוד.

המתחם הלא מגודר פתוח כביכול לכל, אך אין אפילו בו עבירת בנייה אחת או פלישה לקרקע, פרט לשפיכה מזדמנת של פסולת בניין פיראטית. למרות הקירבה לשועפאט ולבית חנינא, גם הפלסטינים נזהרים לא לפגוע בכבוד הממלכה ההאשמית. כך נוצר בפועל מעין 'מתחם מקודש', רגיש אפילו יותר מהר הבית. אחרי הכול, בשעה שעל הר הבית מתנהלות מלחמות בלתי פוסקות בין יהודים לערבים, ואף רשות לא מצליחה לבלום לגמרי את החפירות התת־קרקעיות ועבירות הבנייה, השקט בתל אל־פול נשמר כבר עשרות שנים.

מלך חוסיין. נוכחות ירדנית בירושלים. צילום: שאטרסטוק

אחד מהאדריכלים שדיברנו איתם השבוע בנושא אמר חייבים למצוא פתרון יצירתי לפיל הלבן של תל אל־פול, בהסכמת הירדנים. אפשר לדוגמה לפתוח בו מוזיאון לשלום בין ישראל לירדן או מחווה סמלית אחרת לבית המלוכה הירדני. את שלד הווילה עצמו צריך לדעתו להשלים כך שהוא ישולב בסופו של דבר באופן אינטגרלי בייעוד החדש של המתחם. השימור נדרש לדבריו כדי לא להעליב את הירדנים, שכן הארמון הפך עם השנים לסמל של הנוכחות ההאשמית בעיר.

למרות הרגישות, לשלד עצמו אין כמובן ערך ארכיטקטוני או מעמד שימורי כלשהו. מנהל המועצה לשימור אתרים במרחב ירושלים, איציק שוויקי, אומר כי שלד בניין בכל מקרה אינו נחשב למבנה. לפיכך, השלד הבנוי בתל אל־פול לא נקבע לשימור ואין כל כוונה לכלול אותו בתוכנית שימור כלשהי בעתיד.

בירת ממלכת שאול

גבעת שאול ההיסטורית נחשבת לתל המלאכותי השני בחשיבותו בעיר, אחרי עיר דוד, ויש היסטוריונים שטוענים שזה המקום שבו הקים שאול המלך את ארמונו. במתחם נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים רבים שמתוארכים בין תקופת הברזל לימי בית שני והתקופה הרומית והוא נחפר לראשונה עוד לפני תחילת שלטון המנדט הבריטי.

התל מתנשא לגובה של 840 מטר מעל פני הים, כך שהוא מספק את אחת מנקודות התצפית המרהיבות ביותר על העיר כולה, ובפרט על העיר העתיקה. היות שכך, הוא יכול בנקל להפוך לאטרקציית חובה לכל התיירים הפוקדים את העיר. מסופר גם שכאן התרחשה לפני 3,000 שנה פרשת 'פילגש בגבעה' וכאן הוקם המרכז הדתי והפוליטי של שבט בנימין בתקופת השופטים.