בניין בנק לאומי. צילום: יואב דודקביץ'

בניין בנק לאומי (אנגלו-פלשתינה במקור) ההיסטורי, ברחוב יפו מול כיכר ספרא, נמכר השבוע בעסקת בזק. המחיר: 110 מיליון שקלים. התוכנית היא להפוך את מבנה המשרדים שהוא בניין לשימור מלא למלון בוטיק מפואר.

הבניין ההיסטורי, שמשמש בעשור האחרון את לשכת התעסוקה ומשרדים של משרד האוצר, הוצא לפני מספר ימים למכירה בשלמותו, לאחר שנרכש לפני כעשר שנים.

המוכרים קנו את הנכס בכ-30 מיליון שקל ובמכרז ביקשו עבורו מחיר של 125 מיליון שקל מינימום, אולם למרות שהמכרז היה צפוי להסגר רק ב-15 בינואר ההצעה המפתה שהתקבלה לתשלום מיידי  בסך 110 מיליון שקל, טרפה את הקלפים והכריע את הכף. כך שהעסקה נחתמה והושלמה תוך פרק זמן קצר ביותר. 

הרוכשים מעוניינים לקדם במקום הקמת מלון. מדובר ממבנה שהוא מונומנט לשימור מלא ולא ניתן לשנות את חזיתו או להוסיף בנייה על גג הקיים.

נמכר עבור 110 מיליון שקלים. צילום: יואב דודקביץ'

שטח הבניין עומד על כ-4,150 מ"ר וכולו מאוכלס בשכירות על ידי ממשלת ישראל כבר מעל לתשע שנים. חוזה השכירות אמור להסתיים רק בתחילת שנת 2021 והמדינה כבר הביעה עניין להארכת החוזה, כך שעד לקידום התוכניות וקבלת האישורים למיזם התיירותי החדש. מדובר גם בנכס מניב שיביא תשואה נאה לבעליו החדשים.

הרוכשים הם חברה הנקראת 'סידני ווילאם ואנה" והמוכרים הם חברה בבעלות מספר אנשי עסקים ירושלים ושותף בריטי. את המוכרים ייצגו עורכי הדין אריאל אזולאי ודוד איסן מהמשרד הירושלמי אזולאי-אפיק-אטינגר ושות'.

הבניין המפורסם נחנך בשנת 1937 ואותו תכנן האדריכל הבינלאומי אריך מנדלסון. המבנה הוקם ביוזמת השלטון של המנדט הבריטי והוא היה אחד מארבעת המבנים הראשונים שהוקמו על ציר  רחוב יפו. בתחילת דרכו הוא שימש את בנק אנגלו פלשיתנה שהפך לאחר מכן לבנק לאומי הידוע ומוכר עד היום.