מתחם עמידר בגילה. צילום: פרטי

הדיירים במתחם הקליטה בגילה נלחמים על הבית. על רקע ההחלטת המקומית לאמץ את תוכנית 'עמידר' במתחם מרכז הקליטה בשכונה, הדיירים מרגישים כי הופקרו הן על ידי העירייה והן על ידי חברת השיכון. אמנם מדובר בפרויקט שבו הדיירים יזכו לדירה חדשה ומרווחת, אך באותה נשימה מקטינים להם את המרחבים הציבוריים ומטילים עליהם נטל כלכלי ומשפטי לא מבוטל.

"עמידר מקדמת תוכנית התחדשות עירונית כאחרונת היזמים", תוקפת האדריכלית אפרת כהן־בר מעמותת 'במקום', שמלווה את תושבי המתחם. "במקום להבטיח כי בתוכנית העתידית יהיו מספיק דירות שמותאמות לתקן הדיור הציבורי, עמידר מספסרת בדירות שהופקדו בידיה ונותנת אותן לקיבוץ העירוני שפועל במקום, והכל משיקולי בצע כסף. מעבר לכך שהחברה מועלת בתפקידה, היא גם מאריכה את תורי ההמתנה לדיור.

בנוסף, על ידי ציפוף דירות מוגזם בפרויקט, עמידר מייצרת סביבת מגורים לא נעימה עם פוטנציאל גבוה להפוך את המתחם לבועה סגורה לעשירים בלבד או לסלאמס עלוב לעניים".

 לפי מבקרי התוכנית, עמידר מתנהלת יותר כמו יזם פרטי, שכן המיזם עתיד להכניס לחברה המשכנת מיליוני שקלים, וזאת מבלי שהיא מוסיפה דירות לדיור הציבורי. אומנם 187 זכאי הדיור הציבורי שמתגוררים במתחם ישוכנו בפרויקט, כמתחייב בחוק, אולם אין בכוונת עמידר לספק פתרונות לנזקקים נוספים.

במתחם המדובר ישנן 288 דירות שעברו לידי עמידר בשנות ה־90. במרוצת השנים נרכשו כמאה דירות על ידי דייריהן. ביתר הדיור הציבורי של המתחם המוזנח מתגוררים נתמכי לשכת רווחה, לצד חברי הקיבוץ העירוני 'בית ישראל', שעבורו הקצתה העירייה בשנות ה־90, בין 52 ל־64 דירות מהדיור הציבורי, בשכירות סוציאלית. 

"בתוכנית החדשה הכניסו את חברי הקיבוץ העירוני אל תוך הבניינים שלנו", משתפת בעלת דירה במתחם. "זה יוצר מצב כאילו לעירייה יש נכס בתוך הבניין, וזה על חשבון מכסת הדירות הציבוריות. כל המלאי שהקיבוץ העירוני יקבל יבוא על חשבון הדירות שנועדו לטובת הדיור הציבורי, אך הרבה משוכרי הדיור הציבורי חוששים למחות על כך מפחד שמקומם לא יובטח בפרויקט החדש. למעשה אנחנו רוכשי הדירות מרימים את דגל המאבק בשם שתי הקבוצות ומדברים בשמן". "האינטרס שלהם הוא לצופף את כולנו במגדלים גבוהים", אומר דייר אחר, "מתעדפים מבני ציבור על חשבוננו, כשלמעשה אותם מבני ציבור נועדו לשרת את דיירי הקיבוץ העירוני בלבד".

כהן־בר: "גם אם תרומתו הקיבוץ רבה, אין הצדקה שהיא תבוא על חשבון זכאי הדיור".

הטענות על התנהלות עמידר:

ניגוד עניינים - חברת שיכון למען הדיור הציבורי לא יכולה לתפקד כיזמית בנייה שמטרתה להרוויח

הקיבוץ העירוני,  שאין לו זכויות במתחם, 'יפוצה' ב־2,200 מ"ר לטובת המכינה הקדם־צבאית שלו

מתנערת מאחריות לשטחים פתוחים ותחזוקתם על ידי הסבתם מ'ציבוריים' ל'פרטיים' 

מצופפת את הדיור כדי למקסם רווחים - על כל דירה קיימת יוקמו עוד חמש דירות

 הדמית מרכז הקליטה בגילה. הדמיה: איי אל וויופוינט

במקום הדירות הקיימות ייבנו 1,444 יחידות חדשות, רובן ב־11 מגדלים של 30 קומות ובבניינים נוספים נמוכים יותר. פרט לכיכר אחת, כל השטחים הפתוחים בתוכנית מוגדרים שטח פרטי פתוח (שפ"פ). המשמעות היא שהדיירים העתידיים ייאלצו לתחזק מכיסם שטח ציבורי עצום.

'עמידר' בתגובה: "התוכנית היא בגדר בשורה, שמקודמת מכוח הסכם שחתמה עמידר מול המדינה לפני כארבע שנים, במסגרתו הפכה לזרוע הביצוע הלאומית בתחום ההתחדשות העירונית. נדגיש כי מטרותיהם של הפרויקטים להתחדשות העירונית אינן כלכליות בעיקרן, אלא חברתיות, בדגש על שיפור נכסי הדיור הציבורי תוך העברת מרבית הרווחים להשקעה חוזרת בדיור הציבורי בפריפריה.

"באשר לקיבוץ העירוני, חשוב להבהיר שההחלטה לגבי ייעוד מבני הציבור נעשית על ידי העירייה. באשר לשטחים הפתוחים, אנו פועלים מול גורמי התכנון במטרה שלפחות חלק מהשטחים יוגדרו כשצ"פים. בעקבות זאת החליטה הוועדה המקומית להמליץ כי חלק מהשטחים הפתוחים מעל החניונים יסומנו כשצ"פים. עוד ציינה הוועדה המקומית כי המכפיל המומלץ בפרויקט הינו כ־1:4.5, ואילו הוועדה המחוזית תיקבע את הצפיפות הסופית בהמשך. נדגיש כי התוכנית מקודמת גם בשיתוף הדיירים בהיבט החברתי והקהילתי".