כך תיראה הכנסת. הדמיה: משרד פלג אדריכלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז ירושלים, בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה השבוע (ב') לקדם את התוכנית להרחבת הכנסת - "הכנסת 2040".  מרבית תוספת השטחים תהיה בתת-הקרקע והבינוי העילי לא יתחרה במבנה המקורי.

התוכנית כוללת משרדים, אולמות, מתחם ועדות, שירותים כלליים לעובדי המשכן ולמשלחות ומרכז אנרגיה. בנוסף, יוקמו מרכז מבקרים אשר שתהיה אליו גישה מתחנת הרכבת הקלה, וכן כניסה נפרדת לעובדי המשכן. הבינוי בתוכנית המעודכנת הינו בגובה של 1-2 קומות מפני הקרקע ובשטחי בנייה של כ-28,000 מ"ר מעל לקרקע וכ-66,500 מ"ר בתת-הקרקע כולל חניון תת-קרקעי.

כך תיראה הכנסת. הדמיה: משרד פלג אדריכלים

זאת בניגוד, לתוכנית שהוגשה לוועדה המחוזית שהציעה בינוי גבוה יותר של כ-12 מטר ממפלס רחוב רופין ובינוי של כ-2-3 קומות בדירוג עולה כלפי רחוב קפלן, בינוי שכאמור הסתיר בחלקים רבים את משכן הכנסת ופגע בייחודו. בנוסף, התוכנית הקודמת כללה כ-56,000 מ"ר שטחים מעל פני הקרקע.

מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי-באבאי ציינה: "האתגר אדריכלי הגדול אשר עמד פניה של התכנית הינו הוספת הבינוי הנדרש לכנסת באופן שלא יסתיר או יתחרה במבנה המונומנטלי. התכנון המעודכן הצליח לעמוד באתגר זה. שטחי הבינוי שיתווספו תוך שמירה מוקפדת על כך שהמבנה ההיסטורי הקיים יישאר חלק בקו הרקיע של ירושלים".

כך תיראה הכנסת. הדמיה: משרד פלג אדריכלים