כך ייראו הבניינים בשמואל הנביא. הדמיה: קשת נדל"ן

4 מבנים בגובה 12 קומות באמצע שכונה חרדית: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה להפקיד תכנית להתחדשות עירונית למגזר החרדי.

התכנית שביוזמת חברת קשת נדל"ן, הינה על שטח של 4 דונם וממוקמת ברחוב ארץ חפץ בשכונת שמואל הנביא. התכנית כוללת הקמת 4 מבנים בגובה 12 קומות, הכוללים 192 יחידות דיור, במקום 3 מבני מגורים הכוללים 46 יחידות דיור המצויים כיום במתחם.

בנוסף ליחידות הדיור החדשות, התכנית כוללת הגדלה של השטחים הציבוריים הפתוחים במתחם וקישורם לרצף שטחים פתוחים בשכונה וכן תוספת שטחים למסחר שכונתי ולמבנים ומוסדות ציבור.

"התכנון כולל מאפיינים ייחודיים המתאמים לאוכלוסייה בשכונה, הכוללים בין היתר על בינוי של עד 12 קומות, הפחתה של תקן החניה, דבר שמפחית את עלויות הבניה של הפרויקט ועל כן מגדיל את ישימות התכנית, שילוב של שטחים ציבוריים בתוך מבני המגורים דוגמת גני ילדים ומעונות, בתי כנסת, מקווה, טיפת חלב, חללי לימוד תורני וכו'", מסבירים בוועדה.

"בנוסף, לעיתים משולבות דירות קטנות בהיקף גדול יותר מזה הנקבע באוכלוסייה הכללית (20%) וזאת על מנת לענות על הביקושים הגדולים לדיור בהישג יד בקרב האוכלוסייה החרדית. על מנת לעודד הגדלת היקף התעסוקה בקרב האוכלוסייה, ועל מנת לתת מענה לבעיית הבניה לגובה לעיתים משולבים שטחי תעסוקה בקומות הגבוהות של המבנים כאשר המגורים משולבים בקומות הנמוכות. זאת בשונה מתכניות אחרות, בהן בדרך כלל שטחי התעסוקה משולבים בקומות הנמוכות ואילו המגורים בקומות הגבוהות", הוסיפו. 

תכנית זו מצטרפת לתכנית התחדשות עירונית נוספת לציבור החרדי שאושרה להפקדה גם היא ברחוב פ.צ חיות בשכונת נווה יעקב. התוכנית על שטח של כ-11.5 דונם, כוללת הקמת שלושה מבנים חדשים בגובה 12 קומות הכוללים 205 יחידות דיור. כמו כן, במסגרת התוכנית יוקמו שני גני ילדים ושלוש כיתות מעון יום שישולבו במבני המגורים. התוכנית החדשה תוקם במקום מבנה מגורים בן 4 קומות ובו 32 יחידות הדיור, המצוי כיום בשטח.

מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי-באבאי: "תכנית יצירתית אשר הצליחה לעמוד באתגר המשמעותי של התחדשות עירונית במגזר החרדי".