רכס לבן. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

6,000 ההתנגדויות לא הועילו ותוכנית רכס לבן אושרה פה אחד בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. אפילו נציגי האופוזיציה בוועדה, חברי סיעת 'התעוררות', הצביעו בעד הקמת שכונת המגורים החדשה על רכס ירוק בדרום מערב העיר.

הוועדה קיימה השבוע דיון מרתוני של 12 שעות וחצי לשמיעת נציגי אלפי המתנגדים לתוכנית. רק מעט מאוד התנגדויות נקודתיות התקבלו, כולל הצעתה של חברת המועצה ימית יואלי־אלה ('התעוררות') להרחבת הכבישים הפנימיים בשכונה העתידית כדי להוסיף שבילי אופניים. עוד הוחלט להנמיך בשש קומות את גובה המגדלים המתוכננים, כך שהם יגיעו לגובה של 18 קומות במקום 24. הדבר צפוי לצמצם את הפגיעה בקו הרקיע ואת ההפרעה לתושבי מושב אורה השוכן מעל לקו הרכס של השכונה.

בסוף יום דיונים ארוך הצביעו כל חברי הוועדה בעד התוכנית. עם זאת, חברת המועצה מהקואליציה לורה ורטון (מרצ), שאינה חברה בוועדה המקומית, ממשיכה להתנגד בחריפות לתוכנית ואומרת כי לפני שפולשים לשטחים ירוקים יש למצות את המגרשים לבנייה בתוך העיר. "התוכנית לבניית רכס לבן היא פשע", טענה השבוע. "40 אחוז מהשטח הוא כיום יער לשימור וההשקעה בפיתוח תשתיות חדשות שם היא בזבוז של משאבים יקרים שהעירייה היתה צריכה להשקיע בשכונות קיימות ובהתחדשות עירונית".

שכונת רכס לבן תכלול 5,250 יחידות דיור, שכ־2,500 מהן יוקצו לקבלנים כ'קרקע משלימה' כפיצוי לפרויקטים של פינוי־בינוי ברחבי העיר שלא היו משתלמים להם אלמלא כן. 300 דירות נוספות ייועדו לדיור מוגן עבור האוכלוסייה המבוגרת. כפי שנחשף ב'בונוס', קו הרכבת הקלה יעבור בלב השכונה החדשה ולצד התחנות הרכבת יוקמו מעליות ציבוריות שיסיעו את התושבים לבתיהם במעלה ההר או בשיפוליו, על השיפועים התלולים. בעירייה אומרים שהשכונה מיועדת בעיקר לזוגות צעירים חסרי דיור, כך שרוב יחידות הדיור בה יהיו של 4-3 חדרים ורק מיעוט של דירות גדולות יותר. היא גם תיתן כאמור מענה לבניית עוד כעשרת אלפים דירות ברחבי העיר במיזמי התחדשות עירונית.

יו"ר הוועדה, סגן ראש העירייה אליעזר ראוכבגר אמר בעקבות אישור התוכנית: "מדובר ביום חשוב והיסטורי, שכן מאז הר חומה לפני עשרים שנה לא הוקמה שכונה חדשה בעיר. זה עומד להיות רק חלק אחד בתוכניתנו לתכנן ולבנות עשרות אלפי יחידות דיור חדשות בעיר בחמש השנים הקרובות".