מצפה נפתוח ממעוף הרחפן. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

החלטה דרמטית בוועדה המחוזית: לאפשר בנייה בחלק משטח מצפה נפתוח בסמוך לשכונת רמות. היקף ואופי הבנייה יקבע בנפרד רק לאחר עריכת תסקיר השפעה על הסביבה.

הוועדה דחתה שלוש תוכניות שונות שתיים מתוכן לבנייה בהיקף של 2,000 ו-1,400 יחידות דיור. התוכנית האלטרנטיבית של פיתוח היער נדחתה אף היא ברוב של 7 נגד 3. התומכים היו נציגי משרד הבריאות, נציגי הארגונים הירוקים ויו"ר התעוררות עופר ברקוביץ.

מדובר בחטיבת קרקע בהיקף של כ-400 דונם הצמודה אל החלק המערבי שכונת רמות ומהווה המשך רצוף וטבעי שלה. כיום, מצפה נפתוח הינו שטח פתוח אשר מדרונותיו הדרומיים והמערביים מיוערים ביערות נטע אדם. עם זאת, מצפה מפתוח מהווה חלק מאזור הפיתוח העירוני של ירושלים ותכנית המתאר המחוזית של מחוז ירושלים ייעדה אותו כאחת מעתודות הקרקע הנדרשות להמשך פיתוח העיר.

צבאים. צילום: שלומי כהן

כזכור בקנדציה הקודמת, ראש העירייה, ניר ברקת תמך בארגונים הירוקים והתנגד לבנייה במצפה נפתוח אותה קידמו רמ"י ומשרד השיכון.

תגובות:

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "החברה סבורה כי אין לאשר שום תכניות בנייה בשטח והיא תמשיך ותפעל בכלים העומדים לרשותה, לטובת שמירה והגנה על האזור".

נעמי צור, יו"ר שדולת ירושלים בת קיימא: "ארגוני שדולת ירושלים בת-קיימא תומכים בקידום יער קהילתי נגיש לציבור רמות ולכל תושבי העיר, על השטח הפתוח הטבעי המשמעותי הסמוך לאזור גן הקיפוד בשכונת רמות. הארגונים תומכים בעמדת המנהל הקהילתי ועמותת רמות למען הסביבה, חברים בשדולה, שמגנים על השטח הערכי שנים רבות. ראש העירייה הבטיח לקיים ולממש את החלטת העירייה מהקדנציה הקודמת, ואנחנו נמשיך לפעול במלוא המרץ לקיום ההבטחה".

עופר ברקוביץ' מסר: "החלטת הועדה המחוזית היום על דחיית תוכנית היער הקהילתי ברמות היא החלטה שגויה. ירושלים לא תיבחן רק בכמה יחידות דיור ייבנו בה, אלא גם באיכות החיים שהיא מציעה. איכות חיים כוללת גם שטחי טבע עירוני לצד העיר.

היינו מוכנים לפגיעה ברכס לבן כדי לקדם התחדשות עירונית באמצעות שטחים משלימים, לא נכון לפגוע בעוד ריאה ירוקה. אמשיך לפעול יחד עם התושבים לשמירה על מצפה נפתוח ולמיצוי האיכויות שלו עבור כל תושבי ירושלים".