צוות ezsave | צילום: פרטי

אצה להם הדרך: במכללה האקדמית להנדסה ע"ש עזריאלי פועלת זו הפעם השישית תוכנית האצה עסקית לסטארטאפים הנדסיים טכנולוגיים - אקסלרטור AtoBe. מדובר בחממה שפותחה על ידי המכללה הירושלמית שמסייעת ליזמים לתרגם את רעיון הסטארט־אפ שלהם למציאות, וכל זאת בתוכנית שאורכת כ־6 חודשים שמקנה להם כלים וקשרים עם גופים מובילים בעולם היזמות הטכנולוגית. בחברות בוגרות AtoBe הושקעו יותר מ־28.5 מיליון דולר - שיעורים גבוהים מאוד וחריגים לטובה בזירת ההשקעות הישראלית.

ל־150 נבחרי התוכנית ניתנת ההזדמנות ללמוד מאנשי מקצוע מנוסים בתחומם, לצבור ידע מקצועי וטכנולוגי - ואת כל זה הם מקבלים בחינם. הדגש ב'אקסלרטור' הוא לקדם מיזמים טכנולוגיים שההנדסה שעומדת מאחוריהם מהווה חלק מהותי ומשמעותי, והוא נועד להיות בית ליזמות בתחומים אלה עבור הסטודנטים של המכללה, לבוגריה ולתושבי ירושלים וסביבתה. נשיאת מכללת עזריאלי, פרופ' רוזה אזהרי, מספרת כי קיים ביקוש רב של יזמים לפעול מהאקסלרטור וכי מדי שנה פונים כ־400 יזמים, שמתוכם מתקבלים כעשרה. קבלו דגימה משלל הסטארטאפים המבטיחים.

Y-Pharma
יורב קריאף

מי אני: יורב קריאף, מהנדס כימיה בעל ניסיון בפיתוח תהליכים, ייצור וניהול פרויקטים. עובד כחוקר ומהנדס משנת 2003 בתעשיות הפרמצבטיות והפטרוכימיות.

 יורב קריאף

מה הרעיון? פיתוח תכשיר רפואי מקנאביס. Y-Pharma מפתחת תכשיר חדשני לטיפול בפצעים קשי ריפוי (כרוניים), שמבוסס על חומרים טבעיים ורכיבים מצמח הקנאביס. הטיפול הוא בגדר מהפכני מכיוון שמשך הטיפול בפצעים הנגרמים ממחלת הסוכרת קצר באופן ניכר בהשוואה למשחות הקיימות כיום בשוק.

יורב מספר: "בשנים האחרונות אני חוקר את תחום הפצעים הכרוניים, ובפרט את נושא הכיב הסוכרתי (רגל סוכרתית). בעוד מספר חולי סוכרת (סוג 2) מונה כיום יותר מ־400 מיליון בני אדם, ומספר זה עולה מדי שנה, המענה שניתן לרגל סוכרתית (סיבוך ש־50% מחולי הסוכרת ילקו בו) הוא חלקי, ובחלק ניכר מהמקרים תידרש כריתת רגל לחולה. המיזם שלי עוסק בפיתוח מוצר חדשני, שנותן מענה מהיר ויעיל לפצעים סוכרתיים ופצעי לחץ, מתוך כוונה להקל על החולים, המטפלים ומערכות הבריאות, ובאופן עקיף, לצמצם בצורה ניכרת את מספר כריתות הרגל הנלוות למחלה".

EZsave
אפרים צוריאל

מי אני: אפרים צוריאל, המייסד והמנכ"ל של EZsave

מה הרעיון? פלטפורמות ניהול ומעקב הוצאות. חברת EZsave פיתחה פלטפורמה שמאפשרת לצרכנים לחסוך כסף בהוצאות החודשיות הקבועות שלהם, כמו תקשורת, גז, ביטוח וכו'. החברה השיקה את האפליקציה שלה בשנת 2016, ועד כה הורידו אותה כ־400 אלף איש. הם מתרחבים כעת לארצות הברית להביא את הבשורה לשם.

אפרים צוריאל

אפרים מספר: "הרעיון למיזם התחיל כשעזרתי לסבתא שלי לעשות סדר בחשבונות הביתיים שלה וגיליתי שפשוט גובים ממנה מלא כסף על כל השירותים שלה. אמרתי לעצמי שזה לא הגיוני שהצרכן צריך להתמודד כל חודש עם עשרות ספקים. איך הוא אמור לדעת מה המחירים הטובים ביותר ושהוא משלם מחיר אטרקטיבי עבור השירות שהוא מקבל. החזון שלנו זה לעזור לצרכנים להיות יותר חכמים בלי מאמץ נוסף מצידם. אנחנו חוסכים למאות אלפי לקוחות כל חודש בחשבונות החודשיים שלהם".

ProSense
אמציה בן יוסף

מי אני: אמציה בן יוסף, מנכ"ל ומייסד Prosense

מה הרעיון? איתור תקלות במערכות קירור.

ProSense עוסקת בהתרעה מוקדמת על תקלות העומדות להתרחש במערכות קירור מסחריות ומאפשרת צמצום נזקים בשל כשלים, בדיוק כמו הנזקים שנגרמו בארומה תל אביב למשל לפני כמה חודשים. המערכות כבר מותקנות הן אצל לקוחות משלמים והן בפיילוטים בגופים גדולים בתחומי החקלאות, התרופות וייצור המזון, והן חסכו למשתמשים אלפי שקלים. ProSense פועלת עד כה במימון עצמי וכעת היא שואפת להתפתח ולצמוח. לשם כך היא מגייסת מימון ומחפשת שותפ/ה בתחום העסקי/שיווקי/ניהולי.

אמציה בן יוסף

אמציה מספר: "גדלתי במושב. אבא שלי גידל פרחים, וממועד הקטיף ועד המשלוח לחו"ל הפרחים יקרי הערך אוחסנו במקרר ענקי. מפעם לפעם המקרר התקלקל וכל הפרחים התקלקלו ונזרקו לפח. היה מדובר בנזק כספי עצום לחקלאי קטן.

"כדי לצמצם את הנזק אבא שלי המציא מנגנון פשוט שמדליק נורה כאשר המקרר מפסיק לעבוד, וכך קנה לעצמו זמן מה כדי לתקן את המקרר. שנים מאוחר יותר, כאשר אני כבר מהנדס מנוסה, הופתעתי לגלות שאפילו היום מערכות התרעה מודרניות עובדות בצורה דומה להמצאה של אבא שלי משנות ה־80. ההבדל היחיד הוא שה־SMS של 2020 החליף את הנורה של אבא שלי משנת 1980. פיתחתי את ProSense על מנת להעניק לחקלאים, יצרני מזון, ייננים וכל מי משתמש במקררים זמן תגובה יקר שבו יוכלו להיערך ולתקן את התקלה בטרם ייגרם נזק".

מערכת Prosense | צילום: יח"צ

Wishing Well 
אורי אברהם

מי אני: אורי אברהם, המייסד והמנכ"ל של Wishing Well    

מה הרעיון? פלטפורמת נטוורקינג בין עסקים לעמותות.

Well Wishing מתגמלת את משתמשיה על עשיית טוב. זוהי פלטפורמה אינטרנטית שמחברת בין עסקים מובילים לעמותות. מתנדבים בעמותה ובתמורה מקבלים תגמול והנחות מבתי עסק. החברה מנפיקה כיום את כרטיסי המתנדב הרשמיים של עיריית ירושלים ושוקדת על מספר שיתופי פעולה אסטרטגיים במגזר השלישי.

 אורי אברהם

אברהם: "כמי שעלה בגפו מארה''ב כדי להתגייס וזכה כחייל בודד לראות את פניה היפות של החברה הישראלית - מתנדבים, תורמים וסתם אנשים טובים בדרך שעזרו לי - הבנתי את העוצמה שגלומה בחברה האזרחית בישראל ובכלל, ומשם הגיע הרעיון לבניית Wishing Well. את הפרויקט התחלתי כשעוד הייתי סטודנט לפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, וכיום הצוות של המיזם פועל להרחבת המודל בארץ ובארה''ב, כשבישראל כבר יש אלפי תורמים ומתנדבים ביותר מ־30 עמותות, שנהנים מהטבות ייחודיות בעשרות רשתות ומותגים".

MAOLAC
מאיה אשכנזי אוטמזגין

מי אני: מאיה אשכנזי אוטמזגין, מייסדת MAO food tech. בעלת תואר ראשון בהנדסה פרמצבטית ממכללת עזריאלי בעיר ותואר שני בהנדסה ביו־רפואית. בעלת ניסיון בתחום המו"פ וניהול פרויקטים בחברות הפארמה והמזון.

מאיה אשכנזי

מה הרעיון? 'מאולק' (MAOLAC), פיתוח ביוטכנולוגי לחיזוק המערכת החיסונית שמבוסס על קולוסטרום מן החי. זהו נוזל החלב שמשתחרר בימים הראשונים לאחר הלידה, שמהווה מקור חיוני לחומרים מזינים. באמצעות השימוש בביולוגיה חישובית מפתחת מאולק תערובת חומרים למגוון של קהלי יעד, ובייחוד לתינוקות, ספורטאים, זקנים, בעלי חיים וחיות מחמד, על מנת לחזק את מערכת החיסון שלהם בדגש על תגובה פעילה וממוקדת נגד מחלות ודלקות.

מעבדות MAO foodtech | קרדיט: יח"צ

מאיה מספרת שהחברה שהקימה החלה מהרעיון לשפר תזונה של תינוקות ולהקל על הפחדים והחששות של אמהות. תוך כדי ניסויים ראשוניים עם חלב אם, שבהם נותחו יותר ממאה דגימות חלב מאמהות שונות, נולדה בתה הבכורה. מהר מאוד התגלה כי בתה אינה גדלה בקצב הרצוי לפי עקומות הגדילה של טיפת חלב, והומלץ לה להפסיק להיניק ולעבור לתוסף תזונה. במקום לעשות זאת מאיה החליטה להשוות לפני כן את הערך התזונתי של החלב שלה לממוצע התוצאות שכבר היו בידי החברה, ואז גילתה שאין לה מספיק חלבון בחלב. מאיה הוסיפה חלבון לתזונה היומיומית שלה, ובתוך שבוע כבר ניכר שינוי רציני אצל בתה, שהחלה לגדול בקצב הרצוי.

S.A.T- Smart Active Targets
נדב שטרן ועמית אריק

מי אנחנו: נדב שטרן ועמית אריק, חברי ילדות שמאז ומתמיד היו לנו רעיונות יצירתיים.

מה הרעיון? פיתוח מטרות חכמות למטווחי ירי רטובים - S.A.T- Smart Active Targets.

נדב שטרן ועמית אריק

שטרן ואריק מספרים: "במהלך השנים חלק מהרעיונות שלנו נשארו בגדר חלום וחלקם המשיכו עוד כמה שלבים עד שירדו מהפרק. הרעיון הנוכחי עלה לאחר שירותנו הצבאי הקרבי והתארים שעשינו בהנדסה. כיום המטווחים לא משקפים את המציאות המורכבת בשטח ובאירועים בטחוניים: השימוש במטרות קרטון סטטיות, שלא מגיבות למתרגל, והשקעת הזמן בסימון הפגיעות וספירתן מורידים מזמן האימון ואיכותו.

מטרת המיזם היא לבצע אימוני לוחמה שלא מתורגלים כיום במטווחי השגרה כדי לשפר את הביצועים האינדיבידואליים והרוחביים של הארגון, וזאת באמצעות מטרה חכמה שמגיבה למתרגל. אחד הדברים העיקריים שהבנו במהלך התהליך היה שפיתוח של מטרה חכמה שנעה ומגיבה לפי המתרגל הוא פיתוח יקר מאוד ובשלב זה לא ריאלי, לכן יצרנו מוצר חדש שפיתוחו היה מהיר וביצועיו יעילים: מערכת ראייה ממוחשבת שמזהה פגיעות על גבי מטרת הירי בזמן אמת ומציגה אותן למתרגל. בנוסף היא מספקת זמני פגיעה, סטטיסטיקות ומידע רלוונטי נוסף לשיפור יכולות המתרגל.

בימים אלה אנחנו מחפשים מטווח שאיתו נוכל לשתף פעולה בבדיקה ושיפור של המערכת כדי להגיע לביצועים מיטביים שאיתם נוכל לצאת לשוק".