קואופ נווה יעקב. צילום: יואב דודקביץ'

בעוד עתידה של רשת המרכולים הירושלמית קואופ רחוק עדיין מהכרעה, שחקנים אחרים בשוק כבר מתחילים להתחרות ביניהם על השלל. ל'בונוס' נודע השבוע כי ארבע רשתות מובילות גילו עניין ברכישת כל סניפי קואופ כמקשה אחת. מביניהן, שתי רשתות אף הביעו נכונות להבטיח את המשך העסקתם של מרבית עובדי הקואופרטיב, ואפילו מוכנות כנראה להתחייב לחתום לשם כך על הסכם עבודה קיבוצי.

בין הרשתות ששמן הוזכר בעבר כרוכשים פוטנציאליים של סניפי קואופ אפשר לציין 'ויקטורי', 'זול ובגדול' הירושלמית ו'רמי לוי שיווק השיקמה'. אליהן עשויים להצטרף שחקנים בולטים אחרים בשוק המרכולים והמזון, כמו רשת שופרסל

עם זאת, היות שעד כה לא התאפשר למתחרים האפשריים לעיין בספרי התאגיד המועמד למכירה, איש מהם אינו יכול להגיש הצעה כספית מלאה ורצינית. מטבע הדברים גם מוקדם מיד לדבר לפרטי פרטים על תנאי העיסקה, ואם היא תכלול את מכירת הרשת כמכלול או שמא כל סניף יימכר בנפרד.

מאמצי הצלה

עו"ד שלמה נס ורואה החשבון חן ברדיצ'ב, שהם שני הנאמנים שמינה בית המשפט כשאישר לחברה הקפאת הליכים ל־45 יום, פועלים לייצב את מערכת הסניפים של הקואופרטיב בעיר ומחוצה לה. כמו כן הם קיבלו מימון חיצוני שנועד לאפשר את המשך הפעילות השוטפת של המרכולים ולספק להם את תזרים המזומנים ההכרחי, שיאפשר גם למלא מחדש את המדפים הריקים בסניפים.

המדפים הריקים בסניף קואופ במעלה אדומים. צילום: נופר רומי

בפועל, עד יום רביעי בשבוע שעבר עדיין בלא מעט מהסניפים בעיר היו עדיין מדפים ריקים והמחסור בסחורה ניכר לעין. העובדים הוותיקים, החוששים לעתידם ולהמשך עבודתם אמרו השבוע כי אם לא יקבלו את משכורתם במועד, ביום ראשון הקרוב, הם יפתחו בשביתה ולא יגיעו למחרת לעבודתם.

הסתדרות העובדים במרחב ירושלים הודיעה כבר שהיא נותנת גיבוי מלא לעובדי הקואופ ומלווה אותם על מנת לספק לתת להם הגנה מקסימלית שתבטיח את המשך ההעסקה של רובם הגדול בכל הסדר שיקדמו הנאמנים נס וברדיצ'ב. בסך הכול מעסיקה הרשת קרוב לאלף עובדים במדינה כולה, מהם רבים בסניפים הירושלמיים. במשרדי ההנהלה של הקואופרטיב מועסקים כחמישים עובדים.

רשת קואופ גם עדכנה את הלקוחות כי בשלב הזה היא נאלצת, לפחות באופן זמני, להפסיק לעת עתה לכבד את 'תו ישראל', שהיה תקף עד כה בסניפיה. בהודעה ללקוחות הובטח כי ברשת פועלים למציאת פתרון לנושא. בפועל, כל פתרון יהיה חייב להיכלל בהסדר שיושג מול רוכשי החברה, או שיאפשר לה לחזור לרווחיות בדרך אחרת.

קואופ היא כיום הקואופרטיב הקמעונאי הגדול בארץ. היא נמצאת בבעלותם של כ־12 אלף בעלי מניות, שעל המנהלים המיוחדים לדאוג גם לזכויותיהם, לצד זכויות העובדים והלקוחות. ללא קשר לקואופ, רשת יוחננוף מתכוננת בימים אלה לפתיחת סניף הענק הראשון שלה בעיר. הקמת החנות בתלפיות כבר הושלמה והרשת החלה השבוע לגייס מנהלים ועובדים.

לצד הקפאת ההליכים של רשת קואופ, אחת מהפעולות הראשונות שנקטו הנאמנים היה לפטר את האיש שניהל את הרשת בשבע השנים האחרונות, עו"ד עופר פיינשטין. פיינשטין החל את דרכו בקואופרטיב הקמעונאות הירושלמי כיועץ חיצוני והיה היועץ המשפטי של הרשת. לאחר מכן  כיהן בתפקיד המבקר של הקואופ.