שילוט שאינו מואר. צילום: אדווה חולי

סוחרי מרכז העיר מופתעים כל פעם מחדש ממעשי הפקחים. השבוע חולקו לחנויות במדרחוב בן יהודה עשרות התראות לפני קנס עקב היעדר שילוט מואר תקני של שם הרחוב ומספר הבית בחזית הראשית של הבניינים, כפי שאכן נדרש בחוק. לכל סוחר ניתנו 30 יום להסדיר את הנושא.

בהתראה לא מצוין גובה הקנס שיוטל על מי שלא יתקינו שילוט בזמן, אך על עבירות דומות נקנסים בדרך כלל ב־490 שקל.

חלק מהסוחרים מיהרו להתקין את השלט הנדרש, ביניהם בעלי חנות המיצים 'תותי פרוטי' אביעד צדוק. "יום בהיר אחד החליטו בפיקוח העירוני באופן שרירותי וגורף להוציא התראות במדרחוב לעשרות עסקים", הוא מתלונן. "תמיד הכי קל להגיע לבעלי העסק. 90 אחוז מאיתנו הם שוכרים ודרישה כזאת היו צריכים אולי להפנות קודם לבעלי הנכסים.

"כל הזמן באים אלינו בעוד ועוד דרישות, התראות וקנסות. יש הרגשה שמחפשים אותנו במקום לחפש איך לעזור לנו בקידום העסקים. אז הנה תלינו שלט בהוצאה של יותר מ־300 שקל. מעניין באיזו דרישה או התראה לפני קנס יבואו אלינו בשבוע הבא".

חוק העזר העירוני אכן מחייב לסמן כל בניין בשלט תקני ומואר, והחשיבות הציבורית מובנת מאליה. עם זאת, עולה השאלה אם לא היה עדיף להגיע לאותה תוצאה בהידברות, בלי צורך בהתראות וברירות קנס. אולי אפילו היה מקום שהעירייה תשתתף בעלות או תוזיל את הרכישה על ידי הזמנה מרוכזת לכל המבנים במדרחוב.

העירייה: "אנו פועלים לשיפור המרחב הציבורי בכל זמן, ובכלל זה אוכפים את חוק העזר המחייב להציב מספר מואר בחזית הבניין בכל רחבי העיר. הצורך בכך נובע מדרישות כוחות הביטחון ותושבים שמתקשים לאתר עסקים ובתים. לדיירים ניתנו 30 יום להסדרת הנושא".