חוות הנוער הציוני. הבנייה בסמוך. צילום: יואב דודקביץ'

קבלני ירושלים כועסים על רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בעקבות הליכי השיווק של הקרקעות במתחם הסמוך לחוות הנוער הציוני בשבוע שעבר. "עד שמשווקים בעיר קרקע לבנייה, לוקחים שלושה מגרשים נפרדים ומאחדים אותה למכרז אחד", הם מתלוננים.

הבעיה של הקבלנים נובעת מכך ששיטת המכרז שנבחרה מונעת מרבים מהם את האפשרות להשתתף בו. איחוד המגרשים מגביל את הזכייה לקבלן אחד בלבד, וגם הוא חייב להיות מומחה בבנייה בקנה מידה גדול. בשל כך, חלק ניכר מקבלני העיר כלל אינם יכולים לקחת חלק במכרז. גם מי שכבר יכול להתמודד, קטנים סיכוייו לזכות מול החברות הארציות הגדולות, שיתמודדו בוודאי גם הן על ההזדמנות העסקית הקורצת. כמו כן יהיה כמובן רק זוכה אחד, במקום שלושה או יותר אילו כל מגרש היה משווק בנפרד.

הכעס של הקבלנים נוגע למכרז החדש שפורסם רק בשבוע שעבר לבנייה במתחם חוות הנוער הציוני, שבו אפשר להקים 316 יחידות דיור. המכרז פורסם אחרי ששנת 2018 כולה לא שיווקה רמ"י קרקעות בירושלים בכלל, למורת רוחם של הקבלנים התלויים לפרנסתם במכרזים על קרקעות ציבוריות.

לטענת הקבלנים, מתחם חוות הנוער הציוני מחולק ממילא לשלושה מגרשים שונים, כך שרק הגיוני היה לחלק אותו לכל הפחות לשלושה מכרזים נפרדים. מנכ"ל ארגון הקבלנים יוסי שכטר הוציא השבוע מכתב בנושא לראש רמ"י, עדיאל שומרון. לדבריו, קבלנים ירושלמים לא מעטים מחכים ומייחלים לבנות בעיר. חלוקת המתחם לכמה מכרזים היתה מעודדת את התחרות, מוזילה את מחירי הדירות לרוכשים ומביאה גם לגיוון ארכיטקטוני. לטענת הארגון אין שום היגיון או הצדקה נראית לעין באיחוד המגרשים למכרז יחיד.