מורדות ארנונה. הדחפורים עוד רחוקים | צילום: שלומי כהן

מצטערים כחלון, לא רוצים: מכה לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ופרויקט 'מחיר למשתכן' בירושלים: אחד מהמיזמים הגדולים בשיטה הזאת שנועד להיבנות בעיר, נכשל - ובגדול. מדובר במכרז הגדול שהתעכב שלא לצורך תקופה ארוכה במורדות ארנונה, וזכה להתעלמות כמעט מוחלטת של היזמים והקבלנים.

על פי התוצאות, מתוך 11 מתחמים שפורסמו במכרזים לבניית 1,280 יחידות דיור בסך הכל, רק לשני מתחמים הוכרזו זוכים. המשמעות היא שפחות מ־300 יחידות דיור שווקו, ואילו קרקעות שעליהן אפשר לבנות כאלף דירות נותרו ללא יזמים. גם בשני המתחמים ששווקו בהצלחה היה משתתף יחיד בכל מכרז, כך שמי שניגש זכה.

הכישלון טמון בחלקו בעלות הפיתוח הגבוהה במקום. מדובר בכ־700 אלף שקל לכל יחידת דיור. סיבה נוספת, לפי מקורבים לנושא, היא ההחלטה של המדינה לפיה 80 אחוז מהמכרז ישווק במסגרת 'מחיר למשתכן' ורק 20 אחוז הנותרים במחירי שוק ריאליים. בשל כך רמת הרווח של הקבלנים והיזמים נמוכה והסיכונים שלהם גבוהים. לכן המכרז, שבתחילה עורר סקרנות בשוק, משך אליו מעט מאוד משתתפים.

כזכור, הקבלנים הצליחו כבר להביא לתקדים, כשהורידו בבית שמש את אחוז ה'מחיר למשתכן' עד ל־60 אחוז. אך למרות ההסכמה לכך במשרד האוצר וברמ"י, התקדים לא הגיע לירושלים.

"הקבלנים לא פראיירים", מסביר מנכ"ל איגוד הקבלנים יוסי שכטר. "רמ"י צריכים לקחת בחשבון שאם תנאי המכרז לא כדאיים כלכלית, הרבה קבלנים יימנעו מלהגיש הצעות". ויו"ר ועדת הקרקע באיגוד יצחק חסיד מוסיף כי אם מכרז כזה נכשל בעיר גדולה כמו ירושלים, "משרד השיכון צריכים לעשות שיעורי בית".

במגרש הגדול, שבו 216 יחידות דיור, זכו החברות 'איסתא נכסים' ו'סלע בינוי'. הן זכו במתחם הגדול ביותר שהוצע במכרז. במסגרת הפרויקט, שכולל מגרש נוסף של 65 יחידות, שבו זכו יזמים שאינם קבלנים - ייבנו 276 דירות, מהן 54 למכירה בשוק החופשי. כמו כן יוקם מתחם מסחרי בהיקף של אלף מ"ר. הרווח הצפוי לשתי החברות, לפי אומדנן, הוא 70 מיליון שקל.

כחלון. צילום: אלכס קולומויסקי

כעת, לאחר הכישלון, בוחנים ברמ"י דרכי פעולה לשיווק יתרת הקרקעות שנמצאות עדיין ברשותם - האם לפרסם מכרז נוסף, והכי חשוב: באלו תנאים?

רמ"י: "לעיתים נחוץ פרסום חוזר של מכרזים. המכרז המדובר יתפרסם בשנים בקרוב, ורמ"י תבחן שוב את האטרקטיביות שלו לזכאי מחיר למשתכן ולקבלנים. העובדה שכמה מהמתחמים במכרז נלקחו מעידה שההנחות הכלכליות שביסודו נכונות".