ארמון הנציב. צילום: מלני פנטון

פערים בקצוות | ארמון הנציב

הצלע השלישית הסוגרת את שכונות דרום מזרח העיר, מסתמנת כבעלת עליית מחירים המתונה ביותר ביחס לשאר השכונות האחיות, הרחובות השוכנים בסמיכות לכפר הסמוך מושכות כלפי מטה את ממוצע המחירים בשכונה. עם זאת אזורים מסוימים בשכונה עדיין שומרים על רמות מחיר גבוהות יותר בצורה משמעותית, במיוחד באזורים הצמודים לארנונה .

המחיר למ"ר רשם עליה של 59 אחוזים. בעוד דירת ארבעה חדרים בתחילת העשור עלתה 917 אלף שקל הרי שכיום מחיר ממוצע לדירה כזו עומד על 1.6 מיליון שקל. סך הדירות שנמכרו ירד באופן מתון צ 163 עסקאות לקצב של 142 בשנה שחלפה

דבר המומחה (יובל איתן תיווך 'קבוצת איתן'*: העשור האחרון מתאפיין בעליית מחירים חדה בשכונה ובכל זאת ארמון הנציב עדיין נחשבת כאלטרנטיבה שפויה. מגמה זו צפויה להימשך גם בעשור הבא שכן מתוכננת התחדשות עירונית בשכונה לצד בנייה חדשה במלונות הרכס ובמורדות ארנונה.

יובל איתן

ממנומנמת למבוקשת | ארנונה

בעשור שחלף זכתה ארנונה לתוספת משמעותית של יחידות דיור על ציר דרך חברון באזור שהיה קרוי, מקב"ת רמת רחל- מגדלים בני 20 קומות חצו את קו הרקיע שהתאפיין בבניה נמוכה.

ארנונה. צילום: מיקי אלון

ב- 2010 המחיר למ"ר עמד על 16700 שקל. כיום בפתחה של 2020 הוא סוגר עליה של יותר מעשרת אלפים שקל לכדי 27200 שקל למ"ר- 63 אחוז. אם לפני עשר שנים  דירות 4 חדרים נמכרו בקצת יותר מ 1.5 מש"ח - הרי כעת הן כבר חוצות רף של 2.5 מיליון שקל. גם כמות מכירות הדירות עלתה: לכאורה עליה קטנה, בקצב מכירה של 122 דירות השנה לעומת 118 בתחילת העשור, אך מדובר בנתון משמעותי שכן הוא מנוגד למגמת הירידה הכללית במכירות בעיר בעשור האחרון

דבר המומחה (משה גפני - גפני נכסים): השכונה השקטה התפתחה מאוד בעשור האחרון. מחירים עלו משמעותית כמו שאר שכונות העיר, מתחם מגורים חדש נבנה (השופט חיים כהן על גבול ארנונה/תלפיות), וניכר שלא מעט בניינים חדשים נבנו בתוכה. כמו כן אין לי ספק שפרוייקטים רבים של התחדשות עירונית יקומו בשנים הקרובות וכן קרקעות הצמודות לשכונה כמו זו השייכת לקיבוץ רמת רחל יאמירו לבניינים חדשים ויגדילו את השכונה עוד יותר.

משה גפני