בניין שעבר תמ"א 38 בגבעת מרדכי | צילום: עמית שאבי

"ביצה שלא נולדה", כך כינה בסוף השבוע ממלא מקום ראש העירייה ומחזיק תיק התכנון והבנייה אליעזר ראוכברגר את נושא תוכניות תמ"א 38 בעיר, שלא הצליחו להתרומם. זאת ההתייחסות הראשונה של גורם בכיר בכיכר ספרא לנושא הכי בוער כיום בנדל"ן המקומי והארצי: האפשרות שתוכנית המתאר הארצית להגנה על בתים מפני רעידות אדמה תבוטל בקרוב.

לפני כשבועיים החליט מינהל התכנון להמליץ למועצה הארצית לתכנון ובנייה לא להאריך פעם נוספת את תוקפה של תמ"א 38, כנראה לאחר שהתברר שיש איתה בעיות רבות. בין השאר התוכנית יושמה בעיקר באזורים המבוקשים במרכז הארץ, ולא השתלמה ליזמים דווקא באזורים הרגישים ביותר לרעידות אדמה לאורך השבר הסורי־אפריקאי, כגון בית שאן וטבריה. בנוסף, במקומות שבהן היא הופעלה בהיקף נרחב, תוספת יחידות הדיור בבניינים הישנה יצרה עומד רב על התשתיות באזור, בלי לספק פתרונות לחניה, חינוך ועוד.

אומנם מדובר רק בהמלצה, אך אם המועצה הארצית תקבל אותה לא יאושרו תוכניות חדשות של תמ"א 38 אחרי חודש מאי 2020. לצעד כזה יהיו השפעות מרחיקות לכת על שוק הנדל"ן בעיר, כך שגם בכיכר ספרא צריכים להיערך אליו בהקדם.

בפתח ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה השבוע הכחיש היו"ר ראוכברגר את השמועות על כך שהעירייה לא תאשר תוכניות בנייה במסגרת תמ"א 38 אחרי תחילת חודש ינואר הקרוב, ואמר כי הן משוללות כל יסוד. לדבריו, לא התקבלה עד כה כל החלטה בנושא בעירייה ולא נערכה אף ישיבה על כך או מתוכננת ישיבה כזאת בשבועות הקרובים. ראוכברגר הוסיף ואמר כי מדובר בהמלצה בלבד וכרגע אין דרך לדעת מה תפסוק המועצה. כמו כן, ייתכן שאחרי הבחירות מינהל התכנון יוחזר ממשרד האוצר לסמכות משרד הפנים. "ככל שיתקיים דיון בעתיד ותתקבל החלטה כלשהי, נוציא על כך הודעה מסודרת", סיכם.

נערכים לכל מצב

לנוכח אי־הוודאות השוררת בשבועות האחרונים לגבי הארכת התוקף של תמ"א 38, והמשך ביצועם של מיזמי התחדשות עירונית שנמצאים כעת בשלבי תכנון, נפגשו השבוע ראשי ארגון בוני ירושלים עם בכירים בדרג המקצועי בעירייה לשיחת הבהרה. בשבוע הבא יכונסו כל הקבלנים חברי הארגון לתדרוך מפורט.

ראוכברגר. צילום: יואב דודקביץ

"הקבלנים והיזמים היו בשבועיים האחרונים במצב של אי־ודאות איומה לאחר הודעת מינהל התכנון. העדכון הנוכחי הוא שבירושלים אין שום שינוי במדיניות וההנחיה שלנו לקבלנים היא להמשיך כרגיל. עם זאת אנחנו נערכים גם לאפשרות שבתוך פרק זמן של שנה יהיו שינויים משמעותיים", אומר יו"ר ועדת תמ"א 38 בארגון, אסף גולן. "אי לכך התחלנו השבוע לערוך מיפוי ועדכון של כל הפרויקטים שנמצאים בצנרת בעיר ולבדוק באיזה שלב נמצא כל מיזם.

"הכוונה שלנו היא להבטיח שתמ"א 38 תמשיך, ובכל מקרה שיהיה ברור מתי פרויקט הגיע לנקודת האל־חזור והוא ימשיך גם אם יוחלט בשנה הבאה לא להאריך את תוקף התוכנית ברמה הארצית. ברור לכל הגורמים שאי אפשר לעצור לאלתר מיזמים כאלו ושכל שינוי שעליו יוחלט לא יכלול את הפרויקטים שנמצאים כבר בצנרת. אלא רק ימנע התחלה של מיזמים חדשים בעתיד".