יוחנן ויצמן. צילום: יואב דודקביץ'שובר שמירה: חבר המועצה יוחנן ויצמן ('אגודת ישראל') הוא אחד מחברי המועצה השקטים ביותר שתמצאו בקואליציה. בניגוד לרבים ואחרים בספרא, כמעט שלא תראו אותו מרים את קולו בישיבות המועצה או בוועדות השונות, ובאופן כללי הוא אדם נעים הליכות. אולם מאז שנכנס לתפקידו הנוכחי כיו"ר וועדת השימור, הוא מרגיש שהדברים לא זזים כפי שהיה רוצה.

לטענתו, עבודת השימור יכולה וצריכה להיות הרבה יותר יעילה מכפי שהיא כיום. הוא לוקח אחריות כמי שמחזיק בתיק השימור, מגבה את עובדי המחלקה אך גם טוען שיש מקום רב לשיפור. ויצמן הוא פוליטיקאי למוד ניסיון. הוא יודע לכרות בריתות, ליצור קשרים וגם להסתכסך כשצריך. הוא מרבה להיזהר בכבודם של עובדי ועובדות העירייה תחתיו, מבקר בעיות לגופו של עניין ולא לגופו של אדם ובאופן כללי משתדל להעביר את המסר מבלי לפגוע ביחסי העבודה שלו עם מחלקת השימור.

עוד בטרם כניסתו לתפקיד יו"ר ועדת השימור לפני כשנה, ויצמן שימש במשך חמש שנים כחבר הוועדה ולמד את עבודת השימור על בורייה.  כיושב ראש העדיף לשתוק. ניסה לשנות מבפנים, להניע תהליכים, לשפר בהדרגה. אולם בתום שנה בתפקיד, משנוכח להבין כי אין די במאמציו עד כה, החליט לדבר בתקווה שהדברים הברורים שהוא אומר יופנמו ויניעו תהליכים. את הראיון הוא דווקא מבקש לפתוח במילות שבח למחלקה שעליה הוא מופקד. "במחלקת השימור יושב צוות מעולה שמקבל שבחים מכל רחבי ישראל", הוא אומר. "אני מעריך את כל העובדים והעובדות במחלקה".

לשימור או לשיפור?

תפקידה של מחלקת השימור הוא לבדוק כל שינוי מבני שנערך במסגרת מה שמכונה 'העיר ההיסטורית'. מדובר בשכונות שהיו קיימות לפני 1948 ונחשבות לכאלה שזקוקות לשימור עקב הערך התרבותי וההיסטורי שלהן. מדובר בחלקים נרחבים בעיר שכוללים בין היתר את כל מרכז העיר, רחביה, גאולה, מאה שערים, שכונת הבוכרים, מקור ברוך, העיר העתיקה וכן מספר שכונות ערביות.

כל מי שמבקש לבצע שינוי במבנים בשטחים אלו, בין אם מדובר בשינויים מינוריים ובין אם מדובר בבנייה של ממש, צריך לעבור דרך מחלקת השימור, שמעבירה את המלצותיה לוועדת השימור. בשנים האחרונות הצטברו תלונות על בירוקרטיה מסורבלת, קשיים בהתנהלות מול הפקידים ודרישות בלתי הגיוניות מצד המחלקה, שמערימות קשיים על ביצוע פרויקטים.

לפני מספר שנים, מסמך הדרישות של מחלקת השימור עמד בממוצע על כחצי עמוד. היום, במקרים רבים הדרישות מגיעות לפי שלושה ויותר. איך אתה מסביר את זה?

"לטעמי, עבודת העירייה לא צריכה לרדת לרזולוציות נמוכות כפי שקורה עכשיו. על פי ראייתי, תפקידה של מחלקת השימור הוא להתוות קווים מנחים כלליים שיהיו שוויוניים ורציונליים. צריך יותר ראייה מקיפה ופחות התמקדות בפרטים הקטנים".

מה זאת אומרת פרטים קטנים? תן דוגמה.
"קח למשל מקרה שעבר אצלי לפני מספר חודשים. אדם שביקש להחליף מעקה חלוד בתוך ביתו הפרטי. במקום לאשר לו לקנות מעקה חדש שלחו אותו לשחזר את המעקה הישן והחלוד בהרבה יותר כסף. מה ההבדל בין מעקה מחודש למעקה חדש? הרי מדובר בביתו הפרטי".

נשמע בעייתי. אולי מדובר במקרה בודד?
"מאז שהתחלתי לכהן כיו"ר ועדת השימור מגיעים אלי עשרות ומאות מקרים כאלה. רק לאחרונה ביקש תושב להחליף את הריצוף בביתו הפרטי ודרשו ממנו להביא בלטות מיוחדות שעולות פי כמה".

ואיך אתה מסביר בעצם את הדרישות הללו?
"מחלקת השימור מגיעה ממקום טוב, ממקום של לרצות לשמר את העיר ההיסטורית. אני בעד. לצערי, נכנסים במקרים רבים לרזולוציות קטנות, מגדילים את הדרישות, מאריכים את הזמן לאישור".

מאריכים את הזמן לאישור? למה זה גורם?
"זה גורם לכך שתוכניות רבות של תמ"א נתקעות. הזמן לאישור מתארך בשמונה עד עשרה חודשים. יזמים רבים מתייאשים בדרך ועושים חושבים פעמיים".

מהם סדרי הגודל של מיזמי התמ"א התקועים?
"להערכתי מדובר במאות יחידות דיור. במקרים רבים מדובר בתוספות של יחידות דיור באזורי הביקוש כמו מרכז העיר. אם תוכניות כאלה ימשיכו להיתקע, מחירי הדירות במרכז העיר ימשיכו לזנק. מה גם שאנחנו לא חיים בשווייץ ומלחמה יכולה לפרוץ בכל רגע. תקיעה של תמ"א זה אומר תקיעה של מיגון בניינים".

"חושדים בי כי אני חרדי"

ויצמן הוא כאמור חבר מועצה מטעם 'אגודת ישראל' החסידית. הוא עצמו משתייך לחסידות גור ומקורב לאדמו"ר. לטענתו, העובדה שהוא חרדי היא בעוכריו. "אני מקבל מאות פניות, חלק גדול מהן מהציבור החרדי", הוא מסביר. "כשאני מנסה לעזור מאשימים אותי שאני עושה את זה כי אני חרדי ורוצה לעזור לאנשים שאני מכיר מהמגזר. יש בעיר מאות אלפי חרדים, אני מכיר את כולם?"

אבל לצד זאת, השמעת בעבר ביקורת על עבודת השימור בהקשר של המגזר החרדי.
"נכון. אני לא רוצה להאשים אף אחד, אבל אני מזהה מגמה של קשיחות יתר כלפי בקשות שמגיעות מהשכונות החרדיות. מישהו פעם אמר לי שזה קשור לכך שרוצים לעצור הגירה של חרדים לעיר. אני לא רוצה להיות נחרץ כל כך, אבל אולי צריך לבדוק את זה".

אתה הדרג הפוליטי. נבחרת כדי ליישם מדיניות. אתה עושה משהו בנידון?
"בוודאי. היעד שלי מאז שמוניתי ליו"ר הוועדה הוא להביא להפחתת הבירוקרטיה ולקיצור משך הזמן שניתן עד לאישור ממחלקת השימור. אני רוצה להתחיל להניע פרויקטים, אני רוצה שהבנייה בעיר ההיסטורית תתקדם מהר יותר".

לשם כך יזם לאחרונה ויצמן יום עיון שאליו הזמין את כל הגורמים הרלוונטיים. באירוע נכחו ראשי מחלקות ההנדסה בעירייה, אדריכלים, עורכי דין, יזמים וכן המועצה לשימור אתרים. לאחר דיונים רבים ושמיעת כל הגורמים גיבש ויצמן מסמך מפורט שמכיל 25 סעיפים, שיישומם יביא למהפכה בעבודת השימור. את המסמך הגיש למנכ"ל העירייה איציק לארי. לטענתו, אף אחד מהסעיפים לא מומש עד עכשיו. "אני נבחר ציבור, נשלחתי להתוות מדיניות", הוא אומר. "מחזיק תיק בעירייה מקביל לשר בממשלה. כמו ששר מתווה מדיניות למשרד שעליו הוא מופקד, כך אני צריך להתוות מדיניות למחלקה שתחתיי. זה פשוט".

את הראיון חותם ויצמן בקריאה לציבור הרחב. "אני מבקש מכל מי שנתקל בבעיה במחלקת השימור לפנות אלי באופן אישי במייל לכתובת: vyzman@jerusalem.muni.il. אני מוכן לעזור לכל מי שחפץ. לשם כך נבחרתי".