עו"ד גיל אפרתי. צילום: ריאן

גם אני שולמן: היועץ המשפטי של עמותת 'אני שולמן', עו"ד גיל אפרתי (42), כבר צבר ניסיון כעצמאי עוד בגלגולו המקצועי הקודם, כשהיה בעלים של בר־מסעדה.

ב־2003 סיים בהצטיינות תואר ראשון משולב במשפטים וכלכלה של האוניברסיטה העברית בירושלים ("הייתי נושא הדברים בטקס קבלת החברות ללשכת עורכי הדין"), ולאחר מכן התמחה בפרקליטות מחוז ירושלים (פלילי ואזרחי).

אפרתי הוא בוגר קורס דירקטורים ומרצה בהשתלמויות של לשכת עורכי הדין. בימים אלו הוא מסיים תואר שני במינהל עסקים עם התמחות במיסים בעסקים.

"אני ירושלמי שורשי, בן למשפחה של בעלי עסקים (דור שלישי). בימים אלו אני ומשפחתי עוברים להתגורר בביתנו החדש בעין כרם. המשרד נמצא בגבעת שאול בעיר, ויש לנו סניף נוסף במגדל המוזיאון בתל אביב. תחומי ההתמחות שלנו הם נדל"ן, חברות, ליטיגציה, חדלות פירעון ומיסים". במשרדו מועסקים כיום 13 עובדים, מתוכם ארבעה עורכי דין שכירים.  

"כשראיתי את מחאת ה'שולמנים' קורמת עור וגידים בפייסבוק, מיד הצטרפתי והצעתי ייעוץ משפטי ללא עלות. עשיתי זאת כי אני מאמין בכל ליבי במחאה הזו", מתוודה אפרתי. "מדינת ישראל רומסת את זכויות בעלי העסקים שהם מנוע הצמיחה העיקרי שלה. מרגע שהצטרפנו, אנו עובדים לילות כימים בהתנדבות כדי לייצג את האינטרסים של בעלי העסקים". צוותו מלווה את בעלי העסקים שנפגעו בשטפונות בנהריה ובתל אביב, ולאחרונה הם אף פנו לראש העירייה חולדאי ולראש הממשלה בדרישה לשלם פיצויים – והצליחו בכך.  

"הקמנו עמותה וכיום אנו משמשים כיועצים משפטיים שלה. באמצעות המסגרת הזו אנו מתכננים לשמש ולהוות ארגון גג לעצמאים, שייצג את האינטרסים של בעלי העסקים בישראל ויקדם אג'נדות עסקיות ליברליות. ולא ננוח עד שישראל תהיה מקום טוב  ומוצלח יותר עבור עצמאים ובעלי עסקים".

כך החלה המהפכה

אל הייאוש של בעלי העסקים בנהריה, שחנויותיהם הוצפו בשיטפונות, הגיחה קרן אור קטנה: ביקור ה"שולמנים", ובראשם מקים הקבוצה אביר קארה (36) מירושלים.

"הקמנו את 'אני שולמן' כדי להביע את מחאת העצמאים על היעדר זכויות והפליה מתמשכת", אומר קארה. "הכאב והקיפוח זועקים כל כך שכעבור כמה שבועות מרגע הקמת הקבוצה בפייסבוק הצטרפו אלינו יותר מ־170 אלף בעלי עסקים קטנים ובינוניים, ובכל יום שעובר הקבוצה גדלה".

 מימין: בן עיון, נהון, קארה, יששכרוף. צילום: ריאן

"במשך שבוע אין לנו חיים, אנחנו בלחץ מטורף ולא יודעים איך נשלם את כל ההוצאות ואיך נפרנס את המשפחות שלנו", אומר אבישי אלמליח, בעל חנות בקניון ארנה בנהריה. "הרשויות לא מתייחסות אלינו ואין לנו כתובת לפנות אליה. השולמנים עזבו הכול ופשוט הגיעו כדי להילחם למעננו ברשות המקומית, ברשויות המסים ובבנקים. הם הצליחו לדחות לנו את התשלומים, וזה נתן קצת אוויר".

"כשהעסקים שלי ושל אשתי בירושלים התמוטטו, עברתי בדיוק את מה שהם עוברים", אומר קארה. "הבוץ שהם נמצאים בו מייצג באופן סמלי וממשי את המצב של כל העצמאים בארץ".

להיות סופרמנים

"המסעדה של אשתי בקניון מלחה נסגרה כי לא עמדנו בהוצאות", מספר קארה. "היינו במצב קשה,  כלכלית וגם אישית. אשתי ואני טיפלנו בעסק, בבירוקרטיה ובאלף היבטים, ובהיעדר רשת ביטחון נאלצנו לסגור את המסעדה. כשזה קרה נשבעתי לעשות משהו כדי להציל את עשרות אלפי העצמאים בישראל מהמצב שאליו הידרדרתי ולהילחם יחד על הזכויות שלנו".

קבוצת הווטסאפ שהקים גדלה במהירות מסחררת, ומייסדיה החליטו להעביר את המחאה לפייסבוק. העמוד "אני שולמן" עלה לאוויר ב־13 באוקטובר, ועד מהרה הצטרפו אליו עשרות אלפי עצמאים ושיתפו את סיפוריהם האישיים והכואבים: השחקן שהפסיד הכנסות של אלפי שקלים בשל מילואים; היולדת שחופשת הלידה עלתה לה ביוקר; והבן שגילה שאינו זכאי להטבת מס על ימי האבל על אביו שנפטר.

"המטרה היא להציף את הנושאים הבוערים ולשנות את מדיניות הממשלה", מסביר עורך הדין (וגם החקלאי) צחי בן עיון (47) ממושב צוריאל. "במדינת ישראל תמיד יהיה מי שידאג לכך שהעצמאים לא יוכלו להתקדם. כל הזמן מטילים עלינו עוד ועוד גזרות פשוט כי אפשר. אנחנו משלמים לביטוח לאומי 19 אחוז יותר מהשכירים שלנו. וכשחס ושלום יש פגיעה בעבודה, שכיר זכאי להכנסה מהכיס של שולמן מהיום הראשון, ושולמן לא מקבל כסף מאף אחד".את כל פעילותם השולמנים עושים בהתנדבות. "כולם משקיעים שעות וימים בעבודת השולמנים", מדגיש אסף יששכרוף (46) מירושלים, בעל חברת מיתוג ודובר הקבוצה. "יש לנו מטה שבו 70 מתנדבים שעושים לילות כימים לטובת העניין. הקמנו מחלקה משפטית, מחלקת מסים, קשרי שלטון. מה מקור השם שולמן?

"מקור השם בשנות ה־50, בצירוף של "שולמן ישלם" או "שולמן ישלם בתרפפ"ו", כינוי למישהו שרק משלם ולא מקבל שום דבר בתמורה".

צופיה נהון (32), הצטרפה לשולמנים אחרי שווידאה שלקבוצה אין קשר פוליטי. "אין לנו ברירה, אף אחד לא עוזר לנו אז אנחנו עוזרים לעצמנו. למה רק היום? כי הכול עניין של טיימינג, ותמיד צריכים להגיע האנשים המתאימים שסוחפים אחריהם את השאר. לעצמאים קשה להודות בצרות ובכישלונות שלהם. ברגע שהם הבינו שמדובר בצרת רבים ורק התארגנות תיצור כוח, הם החליטו להיפתח ולספר על זה".

"אם כולנו נשכיל להתאחד", מסכם קארה, "זאת תהיה תחילתה של מהפכה גדולה".

ועידת "ידיעות תקשורת": למען העסקים הקטנים

הוועידה השנתית לעסקים של "ידיעות תקשורת" תתקיים באילת בסימן 30 שנים לרשת, והשנה תוקדש תשומת לב מיוחדת למאבקם של העצמאים במדינת ישראל – מה אפשר לעשות לשיפור מצבם ואילו בשורות מביאים איתם הפוליטיקאים בעניינם.

הכינוס ייערך בסוף חודש פברואר באילת, ויתקיימו בו פאנלים ודיונים במעמד חברי כנסת מימין ומשמאל, ואלו יעלו על השולחן נקודות בוערות ומורכבות העוסקות בבעלי העסקים בישראל ובסוגיית התחבורה והעסקים בשבת.

את קולם של בעלי העסקים ישמיע נציג השולמנים אביר קארה. הוא יתאר כיצד צברה מחאת בעלי העסקים הקטנים והבינוניים תאוצה ומהן הדרכים לשינוי מצבם.

  • הוועידה השנתית של ידיעות תקשורת, 27–29 בפברואר, אילת. לפרטים והרשמה: חיה שלמה 054-3337031