הווילה. שימור מחמיר. צילום: באדיבות המועצה לשימור אתרים

תוכנית בנייה חדשה מאיימת לשנות את פניו של אחד מהמבנים המיוחדים המזוהים ביותר עם שכונת טלביה. מדובר ב'וילה כתאנה' המפורסמת ברחוב מרכוס 1, ליד תיאטרון ירושלים ומול וילה שרובר. בעלי הנכס, משפחת הפילנתרופ הקנדי צ'רלס ברונפמן, מבקשים להגביה את הבניין בשתי קומות וחצי ולשמר רק את החזיתות שלו.

מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים, איציק שוויקי, יצא השבוע נגד היוזמה והגיש התנגדות לתוכנית המוצעת. גם המינהל הקהילתי גינות העיר עומד להגיש בקרוב התנגדות משלו. לטענת שוויקי, מדובר במבנה ערבי טיפוסי בעל חשיבות אדריכלית היסטורית רבה והוא נקבע לשימור מחמיר מלא, כך שאי אפשר להוסיף עליו בנייה חדשה ועל אחת כמה וכמה לא להרוס את פנים המבנה, כפי שמבקשת משפחת ברונפמן.

מעבר להתנגדות המקצועית מציינים במועצה לשימור אתרים כי אישור התוכנית המוצעת ייצור תקדים שעלול להביא להשלכות חמורות ביחס למבנים דומים בסביבה הקרובה. לדוגמה, במרחק של דקות הליכה בודדות משם ניצבת וילה סלמה המפורסמת שבה פועלת כיום הקונסוליה הבלגית. גם היא נתונה במצב סטטוטורי של שימור מלא ומחמיר, בדיוק כמו  המבנה המועמד כעת להריסה חלקית ברחוב מרכוס.

וילה כתאנה נבנתה בשנת 1926 כבית מידות מפואר עם גרם מדרגות מרשים וחצר פרטית היקפית, בידי איש העסקים אנטוניו כתאנה, כחלק ממה שהיה אז שכונת וילות שבה גרו רבים מעשירי ירושלים הערבים. לאחר קום המדינה הועבר הנכס הועבר לידי האפוטרופוס לנכסי נפקדים ובשנות ה־70 הגיע לרשותה של האוניברסיטה העברית. בשנת 1987 מכרה האוניברסיטה את הנכס לצ'רלס ברונפמן, שהועיד את המקום לשימושה של 'קרן קרב' ואף דאג לשיפוץ פנים המבנה והסבת בור המים לקומת מרתף תת־קרקעית.