השגרירות האמריקאית. נקלעו למריבה מוזרה | צילום: עמית שאבי

עשרות אלפי ישראלים הגיעו בתחילת השבוע שעבר לצפות בצמד השחקנים המפורסמים שמגלמים את פארוק וסורייה בטלנובלה הטורקית ששיגעה את ישראל. אולם בעוד בתל אביב יחסי טורקיה-ישראל הרקיעו שחקים, בירושלים הם דווקא הגיעו לשפל חדש, והכול מתחת לאפו של שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. הסיבה: צו מניעה בהול שהוציאה חברה ישראלית ואושר על ידי בית המשפט נגד חברה טורקית ונגד השגרירות האמריקאית.

פניית הפרסה של הטורקים

תחילת הפרשה בחודש מאי 2018, אז הוכרז באופן רשמי על מעבר השגרירות מתל אביב לשכונת ארנונה בירושלים. באותה העת החלה השגרירות להתקשר עם כלל הגורמים על מנת להוציא לפועל את המעבר. היא שכרה את חברת 'דסבילד בע"מ', שמורכבת משלוש חברות שונות, שתיים מהן טורקיות. החברה נשכרה כדי להקים את לשכת השגריר בארנונה. 'דסבילד בע"מ' שכרה כקבלני משנה את חברת הנדי מנץ' הישראלית כדי שיבצעו עבודות אינסטלציה ומיזוג במבנה החדש

הישראלים והטורקים חתמו על חוזה בשווי של כ־1.6 מיליון דולר, ובעקבותיו נסעו מנהלי החברות לארה"ב על מנת לרכוש ציוד מתאים בשווי של 25 אלף דולר. בחודש נובמבר נכנסו עובדי החברה הישראלים לשגרירות ארה"ב כדי להתחיל בעבודות. "כשנכנסנו לשגרירות קיבלנו מכולה מהטורקים שבה נאחסן את הציוד שקנינו", אומר גורם לשעבר בחברה הישראלית. "קניתי כמובן מנעול חזק באופן עצמאי ושם היינו מאחסנים את הציוד בסוף כל יום עבודה".

אולם על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, לאחר יותר מחודש של עבודות הודיעו הטורקים לישראלים כי פג תוקפם של האישורים הזמניים של העובדים ולכן הם אינם מורשים להיכנס לשגרירות. בדיקה שביצעו הישראלים העלתה כי לכלל העובדים ניתן כבר סיווג בטחוני ועל כן ביטולי האישורים לא מובנים להם. זמן קצר לאחר מכן קיבלו הישראלים הודעת מייל מהחברה הטורקית שלפיה היא מסיימת את ההתקשרות איתם.        

"חוששים שכלי העבודה ייעלמו"

אלא שכאן לא מסתיימת הפרשה. בחודש פברואר האחרון הגיע אחד המנהלים הישראלים לשגרירות האמריקאית וביצע ספירת מלאי של הציוד יקר הערך. המנהל הטורקי הודיע לו כי יוכל לקחת אותם רק כעבור יומיים וזאת בשל פרוצדורה של השגרירות. אולם לאחר מכן ביצעו פתאום הטורקים, כך על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, פניית פרסה ו"התכחשו לזכות של המבקשת (החברה הישראלית) לקבל את כלי העבודה לידיהם".

בעקבות זאת הגישו הישראלים צו מניעה בהול לבית משפט השלום בעיר נגד הטורקים ונגד שגרירות ארה"ב, שבשטחה התרחש כל האירוע. בצו המניעה נכתב בפירוש כי הישראלים "חוששים כי כלי העבודה ייעלמו ולא יהיה ניתן לאתרם". הם דרשו פיצויים בסך 200 אלף דולר עקב נזקים אדירים ועוגמת נפש. בית המשפט נעתר לבקשה והוציא צו מניעה נגד הטורקים.

הפריצה המסתורית והמרדף שנכשל

אלא שלטענת הגורם לשעבר בחברה הישראלית, צו המניעה לא היה השלב האחרון בסאגה. "מספר ימים לפני שהגשנו את הבקשה לבית המשפט התרחשה פריצה מסתורית למכולה שלנו בשגרירות, למרות שהמפתחות למנעול היו אצלנו כל הזמן", הוא מספר.

לטענתו, בזמן שהמשפט התנהל התגלה כי הכלים כבר הוצאו משטח השגרירות ונמצאים בדרכם לנמל חיפה ומשם עתידים להישלח לארה"ב. "היינו במרדף נגד הזמן עד שהכלים האלה יגיעו לנמל חיפה. ידענו שברגע שהם עולים על האונייה הם אבודים", הוא מספר

הגורם לשעבר מספר כי אנשי החברה הישראלית לא הצליחו לעצור את העמסת הכלים על האונייה, שיצאה משטחה של מדינת ישראל. "הרי על זה התרענו בבית המשפט, שכלים כל כך יקרים ימצאו את עצמם מחוץ לגבולות המדינה ולא יהיה ניתן להשיבם", מלין הגורם. "עכשיו הם נמצאים באמצע האוקיינוס ואנחנו נשארנו עם ההפסדים".

עכשיו, מזהיר אותו גורם לשעבר בחברה הישראלית, על הרשויות לפעול לפני שתסתיים הבנייה של השגרירות. "הם הרי הגיעו לפה בגלל שהם זכו במכרז", הוא אומר. "הם שכרו אותנו כי הם לא יכלו לזכות במכרז בלי חברות ישראליות. עכשיו כל מי שיגיע לשגרירות יוכל לראות עשרות עובדים טורקיים שעובדים שם והם הרבה יותר זולים. ברגע שתסתיים הבנייה, בעוד מספר חודשים, הם כנראה יחזרו לטורקיה וכבר לא יהיה מול מי להתנהל. מדובר פה בסכומים שמגיעים למאות אלפי שקלים, וזה לא כולל את הציוד שקנינו בכספנו ונמצא כרגע בדרכו לארה"ב. אנחנו נילחם בכל הכוח על מנת לקבל את המגיע לנו".

תגובת דסבילד בע"מ והשגרירות האמריקאית לא התקבלו עד למועד פרסום הכתבה.