מרכז הבריאות לשוטר. 15 מיליון שקל לדונם. צילום: פרטי

ברחוב צר ושקט באחד האזורים המבוקשים והיקרים ביותר בעיר, בלב המושבה הגרמנית, מסתתר 'מרכז לבריאות השוטר'. המבנה שוכן ברחוב זאב באכר, בין מכון הרטמן למוזיאון הטבע, באזור שמרבית הנכסים בו כוללים בנייה נמוכה של עד שתי קומות וכן וילות צמודות קרקע עם גינה. כל נכס ברחוב הזה שווה מיליונים והמרכז שמחזיקה משטרת ישראל הוא אחד המגרשים הגדולים ברחוב הקטן. גם למרכז הבריאות, השוכן מאחורי גדר אבן גבוהה ודלתות ברזל מרשימות, יש חצר פרטית גדולה.

מה שלא ברור הוא מדוע המדינה אינה מממשת את הנכס רב הערך הזה, שממוקם בשכונת מגורים כה יוקרתית וברחוב שקט ומבוקש שמחירי הנדל"ן בו הם בין הגבוהים בעיר. עלות הנכס והקרקע שעליה הוא עומד מוערכת במיליוני שקלים.

מעבר לבזבוז לבדו מדובר גם במקום לא נוח עבור המרפאה עצמה, שאמורה לתת שירות לציבור רחב של שוטרי מחוז ירושלים. המיקום סובל מנגישות מוגבלת לכלי רכב וממחסור חמור בחניה באזור כולו. מצב התחבורה הציבורית בעייתי אף יותר, שכן שום אוטובוס לא נכנס לסמטאות הצרות של השכונה, והקו הקרוב ביותר נמצא במרחק של כמה דקות הליכה משם ברחוב עמק רפאים.

כשביקרנו השבוע במקום בשעות הצהריים ראינו ניידת של מרפאה ניידת ושני קטנועים משטרתיים נדחסים בקושי סמוך לכניסה. כמו כן ברחוב יש מדרכה רק בצד אחד שלו, כך שגם הגישה להולכי רגל אינה בטיחותית.

לדברי השמאי ועורך הדין קובי ביר, עיקר ערכו של הנכס אינו טמון במבנה הקיים, שכלל אינו מיועד לשימור, אלא בזכויות הבנייה הגלומות בו. השווי של זכויות אלה בסביבה הזאת עומד על יותר מ־20 אלף שקל למ"ר. מאחר שזכויות הבנייה עומדות על 75 אחוז משטחו של מגרש, שוויו של דונם בודד ברחוב עולה על 15 מיליון שקל.

ממשטרת מחוז ירושלים הפנו אותנו לדוברות הארצית של המשטרה, וזו הפנתה אותנו בתורה למינהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר, מאחר שמדובר בנכס שנמצא בבעלות ממשלתית.

מינהל הדיור הממשלתי: "משטרת ישראל עושה שימוש בנכס מאז סוף שנות ה־90 המשמש כמרפאה לשוטרים. אם משטרת ישראל תפנה בבקשה להקצאת נכס חלופי, מינהל הדיור הממשלתי יבחן חלופות בשיתוף עם המשטרה".