הרחוב שבו נקנו זכויות הדירה. קרן היסוד | צילום: יואב דודקביץ'

צעד נבון או בזבוז משווע? חשיפת 'בונוס' לפני שבועיים, שלפיה דייר קנה את זכויות הקרקע של דירתו מחברת 'ניות קוממיות' בתג מחיר של כ־800 אלף שקל, הלהיטה את הרוחות בקרב בעלי הדירות החוכרים קרקעות מהכנסייה. במטה להצלת החוכרים בישראל, שהוקם לטפל במצוקת הדיירים, סבורים שמדובר במעשה מיותר, שכן לשיטתם הוא איננו רלוונטי לדייר המשלם בעשורים הקרובים, ומעריכים כי תהיה חקיקה מסודרת בנושא שתגן על החוכרים וזכויותיהם.

וכך נכתב במייל שהופץ מטעם המטה לבעלי הדירות החוכרים מהכנסייה: "ודאי ראיתם בכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות ירושלים" כי ניות קוממיות חוגגת את 'הצלחתם הגדולה': סוף־סוף הצליחו לגרום למישהו לשלם להם שלא לצורך סכום עתק תמורת 'בעלות'. לשלם כבר היום סכום כזה משמעו, למעשה, לרכוש מחדש את הבעלות על דירתו המתיישנת. בעלות שממילא ככל שתהיה לה נפקות מעשית לאותו אדם - מלבד ייקור הדירה ביחס לשכניה - היא תיוולד רק בעוד 30 שנה, וכשקק"ל תממש את האופציה להארכה - עוד 80 שנה.

"להתאזר בסבלנות"

"יתרה מכך", הם ממשיכים, "כשיחוקק החוק להגנת חוכרים (הרבה קודם, הרי לא סביר שנישאר המדינה היחידה בעולם המפותח שאין לה חוק שכזה), הרכישה בכלל תסתבר כמיותרת. שהרי החקיקה תגן על זכויותינו להישאר בדירותינו ולקבל בעלות או הארכה של תקופת החכירה, עם תשלום דמי חכירה לבעלי הקרקע לפי שווי קצוב של הקרקע בלבד, בשיעור דומה לדמי החכירה המשולמים לרשות מקרקעי ישראל. הבעלות בקרקע בכלל תהיה לא מהותית ביחס לחכירה".

בסוף המכתב קוראים במטה לחוכרים "להתאזר בסבלנות, לא להתפתות לאותם יזמים ולא לעשות עסקים כלשהם עם ניות קוממיות. לא לקנות מהם מחדש בעלות בדירות שכבר רכשתם בכסף מלא, לא לוותר על זכות כלשהי המגיעה לכל מי שיבקש לחזק או לחדש את בניינו ולא לנהל איתם משא ומתן שיעלה לכם סכומי עתק מיותרים לחלוטין".

המטה הוקם לפני שלוש שנים וחבריו פועלים בו בהתנדבות. חברים בו, בין היתר עו"ד וד"ר (רפואה) מיכאל צור, עו"ד יהונתן צבי, יהודה חרץ, ד"ר אלכס קינג, בני שטיינברג, טל גדי ואיירן גרוסמן.

עו"ד אברהם אברמן, ממשרד אפרים אברמזון ושות', שמייצג את 'ניות קוממיות', מסר בתגובה: "מאז רכישת הקרקע והמבנים מהכנסייה לפני ארבע שנים נמנעה ניות קוממיות מלמכור את השטחים והדירות, מתוך כוונה להגיע להסדר כולל. לאחרונה, ולאור בקשות חוזרות ונשנות של דיירים שערך דירתם החכורה הולך ויורד, שינתה החברה את מדיניותה. כיום אנו מאפשרים לרכוש את הבעלות המלאה על הבתים והדירות במחיר אטרקטיבי. חשוב להדגיש, דייר שלא יחפוץ ברכישת הבעלות יכול כמובן להמשיך לגור בדירתו החכורה ללא הפרעה עד תום החכירה שלו".