חניון בית מזיא. צילום: רמי שלהבת

מצד אחד העירייה משקיעה בפיתוח חניון יקר מציאות במרכז העיר, באזור המשווע למקומות חניה. אבל בצד השני זרוע אחרת של אותה רשות מוניציפלית הוציאה בימים האחרונים מכרז לבנייה במקום. חוסר תיאום, חלמאות או סתם זלזול בכספי ציבור? תחליטו אתם.

החברה העירונית עדן משקיעה בימים אלה כסף רב בפיתוח החניון העירוני ברחוב מסילת ישרים, סמוך לבית מזיא. במקום פועלת כבר כשנתיים קרוסלת החניה הראשונה בעיר, שמאפשרת חניה בקומות, ובקרוב תותקן שם קרוסלה נוספת, גדולה יותר, ובה 16 מקומות. כמו כן, החניון כולו עתיד לעבור אוטומציה ולשם כך יותקנו בו מכונות תשלום ומחסומים. באותה הזדמנות המתחם גם יוסדר וישופץ, כולל זיפות מחדש, בהשקעה כספית לא מבוטלת.

עד כאן בהחלט מהלך מבורך. אבל נראה שלמחלקת הנכסים העירונית יש תוכניות אחרות לשטח החניון. לפני כמה שבועות פרסמה המחלקה מכרז פומבי לבנייה של מבנה מסחרי, עם 72 דירות להשכרה וכן חניון תת־קרקעי. המיזם יקום בשיטת B.O.T, כלומר הקבלן או היזם הזוכים במכרז יבנו את המתחם על חשבונם ויתפעלו אותו. במהלך תקופה שנקבעת מראש הם יקבלו רווחים מהשכרת החנויות והדירות ומהפעלת החניון ובסופה ישוב הנכס לבעלות העירייה ולניהולה.

היוזמה עצמה חיובית כמובן, אבל ברגע שהיא תצא אל הפועל כל ההשקעה הגדולה בחניון תרד לטמיון. נכון לעכשיו לא ברור ידו של איזה גוף עירוני תהיה על העליונה מה שברור הוא שכך או כך, כסף ציבורי רב ייזרק לפח.

העירייה ועדן: "החניון עובר בימים אלה שדרוג משמעותי במטרה לשפר את השירות לציבור. ביחס למגרש, העירייה פרסמה מכרז למכירתו לבנייה. מאחר שהמכרז הראשון לא הניב תוצאות, פורסם לאחרונה מכרז נוסף. כאשר התוכנית של העירייה תצא אל הפועל, קרוסלות החניה יועתקו למקום חלופי, ובכל מקרה לא 'ייזרקו לפח'".