תוכנית המכללה | הדמיה: יגאל לוי אדריכלים

מכללת אונו, שפועלת כיום במתחם הגן הטכנולוגי גט"י במלחה, תעבור לקמפוס חדש בתלפיות. המעבר הוא חלק מפרויקט בנייה ענק של היזם אבי אלקיים, בעלי רשת המרכולים 'זול ובגדול'.

המכללה החדשה תתפרס על פני שלוש קומות ותכלול גם חניון פתוח על גג המבנה. בשלב מאוחר יותר ייבנו במתחם גם שני מגדלים של 18 קומות ויורחב כביש פייר קניג - בין השאר על חשבון אולמי ארטמיסיה.

על פי התוכנית של משרד האדריכלים יגאל לוי ייבנה ברחוב התעשייה מבנה תלת־קומתי בהיקף בנייה של 15 אלף מ"ר. הוא יכלול כיתות לימוד, אולם הרצאות, שלושה אודיטוריומים, חדרי מעבדות, קפיטריה וחנות כלבו. בסך הכל אמורים ללמוד במתחם 6,000 סטודנטים. לצד העתקת מקומו של הקמפוס הקיים יוכשר בשטח גם קמפוס ייעודי חדש למגזר החרדי, שיפעל במקביל למכללה הכללית אך על פי תוכנית לימודים שונה.

מי שמביא את הסטודנטים לאזור התעשייה תלפיות הוא אומנם יזם פרטי, אך הוא עושה זאת בגיבוי ציבורי רחב. התוכנית נולדה תוך התחשבות בתוכנית האב החדשה של אזור תלפיות, שמקדם ראש העירייה משה ליאון במטרה להחיות את האזור ולהגדיל את מגוון השימושים השונים בו. כפי שפרסמנו כבר השבוע הודיע מנהל האגף לקידום עסקים, אמיר חכמיאן על תוכנית להעניק מענקי עידוד לפתיחת מקומות בילוי חדשים בשטחי מסחר לא פעילים באזור. בהתאם לכך גם בשטח הקמפוס החדש כבר הוקצה שטח שמיועד להפעלת בר או מועדון לסטודנטים בשעות הערב והלילה.

חלק מהפונקציות המתוכננות בקמפוס החדש מיועדות בראש ובראשונה לקמפוס החרדי, ובכלל זה שמרטפייה וחדרי החתלה שייבנו ליד אולם ההרצאות המרכזי, בעיקר עבור סטודנטיות עם ילדים פעוטים. המבנה כולו ייבנה מסביב לפטיו פתוח, מתוך תפיסה שקובעת כי כל קמפוס סטודנטיאלי חייב שיהיה בו דשא. השטח הציבורי הפתוח יתפרס על פני 1,200 מ"ר, ועל גג המבנה יוקם חניון עילי פתוח ובו 129 מקומות.

התוכנית כוללת שינוי של ייעוד המגרש מהשימוש ההיסטורי לתעשייה לשימושים מעורבים, שיכללו גם מוסדות ציבור, תעסוקה ומסחר, לצד תעשייה זעירה. שטחי המסחר בפרויקט יהיו נגישים לציבור דרך החזית הרחבה הפונה אל רחוב התעשייה. עם זאת, החנויות יהיו כאלה שישמשו בעיקר את קהל הסטודנטים, כגון חנויות לכלי כתיבה, אביזרי מחשב ומינימרקט בסיסי.

בשלב הבא הכוונה היא לבנות ליד הקמפוס מבנים נוספים שישמשו למעונות, ולצידם מבני מגורים עם דירות קטנות להשכרה לטווח רחוק. רק בשלב מאוחר יותר תתאפשר הוספת מגדלים במקום - בעוד כמה שנים אחרי הריסת אולמי ארטמיסיה לצורך הארכת רחוב פייר קניג עד לרחוב התעשייה והפיכתו לציר התנועה הראשי של אזור תלפיות. עד שזה יקרה, התוכנית מתירה למבנה הקיים של האולם להמשיך לפעול ללא שינוי.

נכון לעכשיו התוכנית נדונה רק בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בראשות ממלא מקום ראש העירייה אליעזר ראוכברגר. בשבוע שעבר היא המליצה לאשר אותה בוועדה המחוזית, עם כמה הסתייגויות.