פרגוד. כבר לא פיל לבן? | צילום: יואב דודקביץ'
בעדה האורפלית בשכונת נחלאות נלחמים כבר שנים לקבל לידיהם את הבית שבו פעל בעבר תיאטרון פרגוד ברחוב בצלאל, ולפתוח בו מוזיאון לעדות שהקימו את השכונה וחיו בה. כעת מסתמן שהעירייה אכן תקצה להם נכס שבו יוכלו לממש את תוכניותיהם, אבל לא בטוח שזה יהיה דווקא בפרגוד.

במהלך הכנס השנתי של העדה, שהתקיים בשבוע שעבר במוסד יד בן צבי ברחביה, הבטיח ראש העירייה משה ליאון לייעד מבנה עבור מוזיאון למורשת לעדה האורפלית בנחלאות, כלומר יוצאי העיר אורפה בדרום מזרח אנטוליה הטורקית.

בשנים האחרונות מנהלים אנשי העדה מגעים עם העירייה בנוגע להקצאת המבנה הנטוש של תיאטרון פרגוד בקצה השכונה למטרה הזאת, אולי עד כה לא הושג הסדר בנושא. במקביל התברר כי החברה העירונית עדן פרסמה לקראת סוף הקדנציה של ראש העירייה הקודם ניר ברקת קול קורא להפעלת המקום מחדש, ובאמצעות ההליך הזה הוקצה המבנה הנטוש והסגור לידי עמותת 'רוח חדשה', שייעדה אותו לפעילות חברתית.

ליאון אמר שהוא רואה חשיבות בקידום המוזיאון שיוקם בנחלאות, אך נמנע מלציין היכן ימוקם בתוך השכונה. לא ברור לפיכך אם אכן מתגבש הסדר לגבי בית פרגוד, שיאפשר פעילות משותפת הן של המוזיאון והן של רוח חדשה.

לאחר  שנודע לראשי עמותת האורפלים על הקצאת המבנה ל'רוח חדשה' ניסו  הגופים להגיע להבנות על חלוקת המבנה ביניהם בהתאם לצרכיהן של שתי העמותות. עד כה נערכו כמה פגישות בנושא ונציגים של 'רוח חדשה' אף הוזמנו לאירוע של העדה האורפלית, אך נכון לעכשיו לא התקבלה כל החלטה.

כמו כן, מצבו הרעוע של הנכס, שננטש כבר לפני שנים, יחייב את העירייה להקצות תקציב משמעותי לחיזוקו ולשיקומו עוד לפני שיוחלט איזה גוף יעשה בו שימוש ובאיזה היקף. ייתכן גם שיוחלט להרוס אותו ולהקים בו מבנה חדש.