העבודות להקמת המוזיאון במשכן הכנסת המקורי בבית פרומין הופסקו לחלוטין בחודש האחרון, וצפויות להתחדש בקרוב רק לאחר החלפת הקבלן. למעשה מאז שהסתיים המבצע להוצאת שאריות גג האסבסט מהמקום, לפני כמה חודשים, לא נעשתה בבניין שום פעולת בנייה משמעותית. כמו כן, עוד בשלהי תקופתו של הקבלן הקודם נרשמו עיכובים והפסקות בנייה בלתי מתוכננות. יש לציין כי משך הבנייה מתארך הן בגלל סיבות אובייקטיביות הנוגעות למורכבות הפרויקט, שכן מדובר במבנה היסטורי המיועד לשימור.

לבעלי העסקים ברחוב ש"ץ, שחלקו התחתון נסגר עקב העבודות לבניית המוזיאון, קשה להתנהל וחלקם מזהירים שהם ייאלצו לסגור בקרוב את חנויותיהם. התארכות הפרויקט גורמת להם סבל רב. הפדיון נמצא בירידה והמדרחוב הקטן שלהם מלא אבק. התוצאה היא גם שתנועת העוברים והשבים דלילה במיוחד.

בר עזר. בינתיים הסוחרים סובלים. צילום: פרטי

משה ברעזר, בעלי חנות הספרים הוותיקה 'הגלריה לספרות':" אף אחד לא יודע מתי זה יסתיים ובכלל למה הפסיקו את העבודות ואם ומתי הם יתחדשו. בינתיים אנחנו, בעלי העסקים, תקועים כאן באמצע. הרחוב שלנו חסום ומגודר כששטח העבודה שלהם משמש במקרה הטוב לחניה למי שיש לו מפתחות לאתר הבנייה.

"אנחנו מלווים את הסאגה של הבניין הזה שנים לא מעטות, לאחר שמכרו אותו ליזם פרטי, השכירו לרבנות, קנו אותו חזרה למדינה ועכשיו הבעיות עם בניית מוזיאון הכנסת. בינתיים לידי כבר סוגרים חנויות ולא יודעים מה לעשות. אומרים שכשיסתיים זה יתרום לסביבה וגם לעסקים ולרחוב. השאלה היא מי ישרוד לראות את זה קורה".

הכנסת: "ההתקשרות החוזית עם הקבלן שעבד עד לאחרונה בפרויקט מוזיאון הכנסת הסתיימה ומכורח החוק התפרסם מכרז חדש, שבו זכה קבלן אחר שימשיך את ביצוע הפרויקט. נוכח הרגישות שהכנסת מבקשת לנהוג כלפי תושבי השכונה, לצד רצונה להבטיח את בטחונם של העוברים והשבים, פעלה הכנסת לתיחום אזור קטן הצמוד לבניין, שיאפשר את המשך העבודות במינימום פגיעה אפשרית.

"אנו קשובים לטענות, עושים מאמצים לקצר את תקופת העבודות ומקווים מאוד שפתיחתו של מוזיאון הכנסת בעתיד תתרום תרומה ממשית למרקם האיכותי של מרכז העיר ולשגשוגם הכלכלי של העסקיים הסמוכים אליו".