האומנותי: קמפוס בצלאל

איפה: מגרש הרוסים
סיום משוער: בעוד כמה שנים

קמפוס בצלאל החדש | הדמיה: SANAA

קמפוס האקדמיה לאומנות בצלאל הוא אחד ממיזמי האדריכלות השאפתניים ביותר במרכז העיר. על פי התוכנית יקום במקום מבנה בגובה של עד שש קומות בשטח בנוי של 42 אלף מ"ר על פני 13 דונם. בקמפוס צפויים ללמוד 2,500 סטודנטים ולעבוד 500 אנשי סגל, מרצים ואנשי מנהלה.

במכרז הבינלאומי לתכנון המתחם זכה בשנת 2011 סטודיו 'סאנה' (SANAA) היפני בבעלות האדריכלים קזויו סג'ימה וריוני שיזאווה. תוכנית הבנייה הייחודית כוללת גגות בגבהים שונים שנתמכים על ידי קירות מסך זכוכית. לצד כיתות לימוד ומשרדים ייבנו במקום גם אולמות, גלריות לתערוכות מתחלפות וכן בתי קפה, מזנונים ומרחבים ציבוריים. נכון לעכשיו חפירת היסודות כמעט הושלמה, ובקרוב תחל בניית המרתפים, היסודות והחניון הרב־מפלסי, שיחובר גם לחניון כיכר ספרא הסמוך. חלק ניכר מהמימון לפרויקט יגיע ממכירת מבנה בצלאל הקיים בהר הצופים, שנמכר לאחרונה בתום משא ומתן ממושך בכמאה מיליון שקל ויוסב לבית אבות.

הממונע: מגרש בזק בתלפיות

איפה: רחוב פייר קניג
סיום משוער: בעוד כשנתיים

אחרי עשור שבמהלכו עמד השטח ללא שימוש, החלו בשנה האחרונה העבודות במגרש ההיסטורי של בניין בזק לשעבר בתלפיות. הבנייה במתחם, שמתפרס על פני כעשרה דונם, התאפשרה כחלק מעיסקת קומבינציה בין בעלי הקרקע הנוכחיים מחברת כלמוביל (יבואני מרצדס) לחברת הבנייה הארצית אשטרום. במסגרת העיסקה תקבל כלמוביל כמה אלפי מ"ר להקמת אולם תצוגה לדגמי מרצדס שהיא משווקת.

מדובר במבנה מסחרי בעיקרו, אך לא מן הנמנע שיאושרו בו גם שימושים מעורבים למשרדים וכדומה. במקביל לעבודות בשטח היזמים מקדמים הגשת תוכנית חדשה לאישור ועדות התכנון והבנייה, שבה תוספת בנייה והגדלה משמעותית של אחוזי הבנייה למתחם כולו. הבקשה מבוססת על התוכנית המאושרת לסלילת התוואי העתידי של הרכבת הקלה בציר פייר קניג, ועשויה בשל כך להגיע עד ל־720 אחוזי בנייה ולכלול בנייה לגובה.

במקור עמד על המגרש מרכז העובדים של חברת בזק במרחב ירושלים. לאחר סגירתו מכרה חברת התקשורת את המתחם כחלק ממימוש נכסיה וחברת כלמוביל זכתה במכרז. מאז התלבטו הבעלים החדשים איך לנצל בצורה מיטבית את המגרש שברשותם.

המוזל: הדסה הקטנה

איפה: קרית יובל
סיום משוער: בעוד 3-2 שנים

בתום הליכי תכנון ואישור שנמשכו כמה שנים יצא לאחרונה לדרך הפרויקט לבניית 540 יחידות דיור בר־השגה במתחם 'הדסה הקטנה' בקרית יובל. ייחודו של המיזם הוא שחלק ניכר ממנו מיועד לבנייה להשכרה במחירים מפוקחים הנמוכים בכ־25 אחוז ממחיר השוק.

הדסה הקטנה | הדמיה: יגאל לוי אדריכלים

הפרויקט נמצא בין הרחובות הנרייטה סולד, טהון וצ'ילה, סמוך לגן המפלצת, ומשלב מגורים, מסחר ומשרדים. במקום מתוכננים להיבנות ארבעה מגדלים של 16 קומות מעל קומת מסחר ומשרדים. 338 מהדירות ישווקו להשכרה ארוכת טווח למגורים במסגרת התוכנית הממשלתית 'דירה להשכיר'.

במקום יישמר מרכז הבריאות הקהילתי הקיים וייווצר שטח ציבורי פתוח משמעותי שיתחבר לגן המפלצת המחודש. כמו כן ייבנה במתחם מבנה ציבור נוסף לצורכי חברה, קהילה ותרבות. את הפרויקט מקימה חברת 'אשטרום', שזכתה במכרז 'דירה להשכיר'.


היוקרתי: משכנות האומה

איפה: מזרחית לבנייני האומה, ליד התחנה המרכזית
סיום משוער: בעוד כשלוש שנים

משכנות האומה נחנך כבר לפני כמה שנים באחד המקומות המרכזיים בעיר. לאחרונה, אחרי עיכוב של כמה שנים ומכירת הקרקע אחרי שכבר החלו לחפור בה יסודות, החלה הבנייה של שורת הבניינים החדשה בחזית השכונה שמשקיפה על גן סאקר.

משכנות האומה | הדמיה: סטודיו אייקו

מי שבונים בסופו של דבר את המתחם, שכולל חמישה בניינים של 8-6 קומות ובהם 266 יחידות דיור בסך הכל, הם קבוצת לני גרופ וקבוצת אביב. הקבוצה השנייה היא גם זו שבנתה בשנות ה־90 את מגדל משה אביב העגול ברמת גן, לא הרחק ממתחם הבורסה ליהלומים, וכעת היא עולה לירושלים לבנות בה לראשונה. שיווק המיזם החל כבר בחודש אפריל השנה וכולל דירות של 5-3 חדרים בגודל של 154-80 מ"ר. המחירים נעים בין 2.65 ל־4.5 מיליוני שקלים.


המתחדש: מתחם המקשר

איפה: קרית משה, לא רחוק מהכניסה לעיר
סיום משוער: בעוד 3-2 שנים

בחודש יוני אשתקד עלו לראשונה הדחפורים על מתחם המקשר בכניסה לעיר והוחל בהריסת הבניין הראשון בעיר במסגרת תוכנית פינוי־בינוי. במקום ששת מבני השיכון שנבנו בשנות ה־50 יקומו שני מגדלים של 24 קומות. בנוסף יפותחו במקום פארק רובעי וגן משחקים וכמה מבני ציבור.

מגדל המקשר | הדמיה: המטבחון/ביטמן בן צור אדריכלים

הפרויקט החל את דרכו לפני כ־13 שנה וקידומו התעכב שנים רבות משלל סיבות. בין השאר הכריז בית המשפט על 'דייר סרבן' במתחם ונדרשו כמה שנים להגיע להבנות והסכמות. לפני שנתיים הסתיימו הליכי האישור בוועדות התכנון ונפתחה הדרך לתחילת העבודות.

בחודש יוני האחרון הסתיים שלב החפירות והיזמים, החברות גלנור, 'יסודות צור מגורים' וסלדט, החלו בשיווק הדירות. המחירים עומדים על כ־800 אלף שקל לחדר בדירות הקטנות ועל יותר מ־700 אלף שקל לחדר בדירות הגדולות. היזמים מקווים שבניית רובע העסקים בכניסה לעיר תעלה את האטרקטיביות של המתחם.

התיאטרלי: בתי הספר למשחק

איפה: מתחם מנורה ברחוב בצלאל, ליד ז'ראר בכר
סיום משוער: החניון ייפתח בקרוב, המבנה בעוד כשנתיים.

במקום שבו עמד מגרש החניה של מרכז ז'ראר בכר ברחוב בצלאל נבנה בימים אלה מרכז שבו יפעלו רוב בתי הספר לאומנויות הבמה, הקולנוע והצילום בעיר. את הפרויקט מקדמת הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) והביצוע הוא באחריות חברת עדן. על 11 הדונמים של המגרש מתוכננת בנייה בהיקף של כ־12 אלף מ"ר. הבניין יגיע לגובה של שבע קומות ויכלול גם חזית מסחרית של 500 מ"ר וחניון תת־קרקעי שבו 450 מקומות חניה. דונם וחצי יוקצו למבני ציבור ויוכשר שטח ציבורי פתוח של 850 מ"ר.

מתחם המכללות. בקרוב ייפתח החניון | צילום: שלומי כהן

במקום יפעלו בין השאר בית הספר לקולנוע סם שפיגל, בית הספר למשחק ניסן נתיב, בית הספר לתיאטרון חזותי, בית ספר לצילום ובית הספר מעלה לתקשורת. מעבר לשיפור התנאים הפיזיים של מוסדות הלימוד הללו, התקווה היא שהמעבר שלהם לאזור יחזק את מרכז העיר וימשוך אליו סטודנטים וצעירים.

בניית החניון כבר הושלמה ובקרוב הוא ייפתח לציבור. במקביל תחל בניית שלב ב', שיכלול את המבנה העיקרי על שלל הפונקציות הכלולות בו, כגון אולמות וחדרי סטודיו.

הפורח: מכון מנדל למנהיגות

איפה: הגן הבוטני בניות
סיום משוער: בהמשך השנה

בימים אלה הולך ומושלם בניין הקבע המרשים של קרן מנדל ליד צומת ניות. מדובר בבית מידות מפואר בגובה של שתי קומות בלבד, אך בשטח כולל של 4,800 מ"ר, מעל חניון של 3,000 מ"ר נוספים. במרכז המבנה נבנה פטיו עגול פתוח.

מכון מנדל | צילום: מתוך אתר המכון

הבנייה החלה כבר לפני כשנתיים, לאחר טקס הנחת אבן פינה חגיגי במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ויושב ראש הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין. בניית שלד המבנה כבר הושלמה למעשה ונותרו עוד השלמות בתוך תחומי המבנה. עד לחנוכת הבניין ימשיך המכון לפעול בבניין הולנדיה־הגיחון בדרך חברון.

המגלומני: מוזיאון הסובלנות

איפה: מרכז העיר
סיום משוער: בהמשך השנה

פרויקט מוזיאון הסובלנות בקצה גן העצמאות, מול כיכר החתולות, עבר מהמורות רבות בדרכו ועיכובים משמעותיים, שכללו החלפה של האדריכל ושינוי דרסטי של תוכנית הבנייה השאפתנית שהוצעה במקור והחלפתה במבנה צנוע יותר.

מוזיאון הסובלנות. מקצה השלמות | צילום: פרטי

הבנייה נמצאת כבר בשלב מתקדם, אחרי השלמת שלד המבנה, והצפי הוא שהמוזיאון ייפתח בהמשך השנה הנוכחית. עם זאת, רק לאחרונה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תוספות בנייה חדשות ושינויים נקודתיים בתוכניות. בין השאר אישרה הוועדה לנייד שטחים תת־קרקעיים בגודל של 552 מ"ר אל מעל פני האדמה, ומנגד לנייד 8,003 מ"ר על־קרקעיים לשטחים תת־קרקעיים. בכך מבקשים במוזיאון להקטין את נפחי הבנייה מעל פני הקרקע.

הפרויקט הענק אמור לספק עוגן חדש שיסייע להחיות את מרכז העיר ולמשוך מבקרים ותיירים רבים. הוא כולל חללי תצוגה, אולמות כנסים בגדלים שונים, מסעדה ובית קפה.

הממלכתי: מוזיאון הכנסת

איפה: מרכז העיר
סיום משוער: אין עדיין תאריך.

כבר יותר מארבע שנים מתקדם בעצלתיים שיפוצו של בניין הכנסת הישנה בפינת הרחובות המלך ג'ורג' וש"ץ במרכז העיר, במטרה לפתוח בו מוזיאון לכבוד בית הנבחרים הישראלי. לאחרונה אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה היתר נוסף להריסת הגג וחלק מהקירות הפנימיים של המבנה.

הכנסת הישנה | צילום: יואב דודקביץ'
הבניין, שנקרא במקור בית רופין, מיועד לשימור מלא, שכן מקום המדינה ועד 1965 שכנה בו הכנסת, עד למעברה למשכנה הנוכחי בגבעת רם. התוכנית היא לפתוח בו מוזיאון, אולם במשך הזמן חלו עיכובים רבים, מנהלי הפרויקט התחלפו וכך גם הקבלן המבצע. ובינתיים הסוחרים ברחוב ש"ץ זועמים על התמשכות העבודות, שמרחיקות את הלקוחות מהמקום, ומועד הסיום לא נראה באופק.