אשכול. לא יכול לפרוש עדיין. צילום: שלומי כהן

מהנדס העיר שלמה אשכול כבר היה אמור לפרוש לגמלאות, אך זה שנתיים וחצי שהעירייה מאריכה את כהונתו שוב ושוב בגלל קשיים מתמשכים בפרסום המכרז למחליפו. נראה כי בימים הקרובים יזכה איש המקצוע הוותיק, שכבר קיבל בעבר ברכת פרישה רשמית ואיחולי הצלחה מראש העירייה היוצא ניר ברקת, להארכה נוספת של חוזה העסקתו בתפקיד התכנוני הבכיר ביותר בכיכר ספרא.

חוזה העסקתו של אשכול הוארך שלוש פעמים בעבר, בפעם האחרונה עד סוף חודש דצמבר 2018. היות שלא מתנהל כעת הליך לבחירת מחליף עבורו, מתעורר החשש שאם לא יישאר בתפקיד יחולו עיכובים משמעותיים באישור ובקידום של תוכניות בנייה רבות ברחבי העיר.

בשנתיים האחרונות נעשו כמה נסיונות להחליף את אשכול, שהגיע לגיל הפרישה לגמלאות. במסגרת זאת אף פורסם פעם אחת מכרז לתפקידו, אך הוא נכשל ואף מועמד לא נבחר בסופו של דבר. בשנת הבחירות חל איסור על מינוי בכירים בעירייה, ולפיכך אשכול הרוויח ארכה חוזה נוספת לא מתוכננת, שאמורה להסתיים בשבועות הקרובים.

בחירת מהנדס העיר היא הליך מורכב וממושך שדורש כמה חודשים לכל הפחות. ראשית יש לפרסם מכרז ולהקים ועדה לבחינת המועמדים, שצריכים לעבור כמה שלבים של מבדקים מקצועיים וראיונות אישיים. גם לאחר הבחירה הכניסה לתפקיד אינה מיידית וקלה ודורשת לימוד רב, וכמובן דרושים הסדרים למניעת ניגודי עניינים ותקופת חפיפה.

כשמונה לתפקידו בשנת 2007 אשכול לא היה הבחירה הראשונה במכרז. מי שנבחר אז היה האדריכל מנדי רוזנפלד ואשכול הגיע רק למקום השני. אולם בסופו של דבר רוזנפלד ויתר על המינוי בעקבות דרישת היועץ המשפטי לעירייה כי יסגור את משרד האדריכלות הפרטי שלו, כדי למנוע חשש לניגוד עניינים. רוזנפלד סירב, שכן במשרד עבדה גם רעייתו האדריכלית עליזה ארנס, שנבחרה כעת לחברת מועצה מטעם סיעת 'התעוררות', והתפקיד עבר לידי אשכול.

מהעירייה נמסר כי "טרם התקבלה החלטה בנושא".