הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ

לקריסת רשת המרכולים קואופ יש גם נפגעים משניים. אחד הגדולים שבהם הוא ועד העובדים של הדסה, שנתקע עם תווי קנייה של הרשת (תו ישראל) בסדר גודל של כחצי מיליון שקל. גם במקומות אחרים בעיר נתקעו מאות עובדים עם תווים בשווי של אלפי שקלים, שמכובדים כיום באופן חלקי בלבד.

בעקבות הקפאת ההליכים ברשת המרכולים החליטו הנאמנים שמינה בית המשפט לחברה, רואה החשבון חן ברדיצ'ב ועו"ד שלמה נס, לא לכבד את התווים עד להודעה חדשה. ביום שני השבוע השתנה המצב, כשהנאמנים הכריזו על הסדר זמני שבמסגרתו יוכלו לקוחות לממש בכל קנייה 20 אחוז מסכום העיסקה הכולל בתווים. לדוגמה מי שיקנה מוצרים במאה שקל יוכל לשלם 80 שקל במזומן ועוד 20 בתווי קניה.

מדובר בפתרון חלקי בלבד, שנועד להזרים כסף לקופת הרשת הריקה, אך בהחלט לא הסדר משביע רצון מבחינת הלקוחות. לפי הערכה, צרכנים פרטיים וועדי עובדים מחזיקים כיום ב'תווי ישראל' בערך כולל של כ־14 מיליון שקל. מבחינת הקואופ, בעלי תווי הקנייה נמצאים במעמד דומה לכל נושה אחר של הרשת, אך בסדר עדיפות נמוך. הראשונים שיקבלו את כספם הם נושים גדולים כמו תנובה ושטראוס, ולא אנשים פרטיים שמחזיקים בתווים בערך של כמה מאות שקלים.

עובדת הדסה שרית אליאס נוהגת לעשות את כל קניותיה בסניף פסגת זאב מזרח של קואופ, באמצעות תווי קנייה שהיא רוכשת מדי חודש בוועד העובדים. התווים מעניקים לה הנחה של 17-15 אחוז מסכום הקנייה וכך מצדיקים את השימוש שהיא עושה בחנויות השכונתיות הלא זולות של הרשת. אך כעת מצבה השתנה, בדומה לעוד מאות רוכשי תווים ממקומות העבודה בעיר.

תו קו אופ

"יש לי היום ביד תווי קנייה של תו ישראל בסך 10,000 שקל ואין לי מה לעשות בהם. אני אובדת עצות, וברור שההסדר של העשרים אחוז שעשו השבוע לא עוזר לנו בכלל. זאת טיפה בים. בינתיים, בלי ההנחה של תווי הקנייה אין לי סיבה כלכלית לקנות בקואופ ובכל מקרה המדפים שם עדיין ריקים בלא מעט מחלקות. אז אני קונה במקומות אחרים וכך הקואופ מאבד לקוחות קבועים רבים. כך שגם הם נפגעים לא מעט מהמצב".

ש', תושבת ירושלים גם היא, נמצאת בבעיה דומה: "קיבלתי במתנה מחברה תווי קנייה של קואופ בסך 750 שקל. למזלי הספקתי לממש את חלקם לפני שהפסיקו לכבד אותם, אבל עדיין יש לי תווים בסך 350 שקל שאני לא יודעת מה אוכל לעשות בהם".

במסגרת המכירה המתוכננת של הרשת, נאמני הקואופ מתכוונים להתנות את המכירה בכך שרוכשי הרשת יחויבו לכבד במלואו את תוקפם של תווי הקנייה שנמצאים בידי הלקוחות. כפי שפורסם השבוע, הרשת תוצא למכירה רק בעוד שלושה חודשים, אחרי שתגיע לאיזון כלכלי.

יו"ר ועד עובדי המינהל והמשק בהדסה אמנון ברוכיאן אישר השבוע כי יש להערכתו לוועד תווים של רשת קואופ בשווי של עשרות אלפי שקלים לפחות. לדבריו הוא אינו דואג ובטוח כי בסיום הקפאת ההליכים, אחרי שיימצא רוכש לרשת, התווים יכובדו ועובדי בית החולים לא ייפגעו מהמהלך.

בסוף השבוע, אישר בית המשפט המחוזי לנאמנים של רשת הקואפ להציע את הרשת למכירה. העדיפות של הנאמנים היא למכור את הרשת כולל הנכסים שבבעלותה כמקשה אחת. הכוונה היא לסיים את ההליך עד לפסח. זאת כדי לא להדרש לגייס כספים והלוואות נוספות להמשך הפעלת הרשת.

קואופ: ''נאמני רשת קואופ רואים חשיבות עצומה בהמשך פעילותה הסדירה של הרשת, אשר מספקת פרנסה לכאלף עובדים ולעשרות אלפי לקוחות.

''הנאמנים דאגו למימון שוטף, שיאפשר להבריא את הפעילות ולמכור את הרשת. תווי הקניה הנמצאים בידי לקוחות יכובדו במלואם, כאשר ניתן יהיה לממש אותם עד 20 אחוז מערך כל קנייה. כך למשל, תו קנייה של 100 שקלים, ניתן לממש ברכישה של 500 שקלים ברשת, שזו קנייה ממוצעת ונפוצה, כך שכל לקוח יכול לממש את התווים שברשותו בכל העת''.