אתר בנייה בירושלים. צילום: שלומי כהן
מתווכי הנדל"ן בעיר מודאגים מאוד מההצעה שמקודמת בימים אלה לביטול הצורך ברישיון לעסוק בתחום. לדבריהם, הצעד הזה, שמוביל משרד המשפטים, ייצור תוהו ובוהו ויכניס לתחום 'חאפרים' חסרי הכשרה וכישורים, שיפגעו קודם כל בצרכנים, בבואם לבצע את העיסקה הגדולה והחשובה בחייהם - רכישת דירה.

"בשם פתיחת השוק לכולם, מתווך־מאכער יסיע בבוקר נוסעים במונית, ובצהריים ייקח בלעדיות על נכס שלא יצליח למכור זמן רב, כי אין לו ידע ומחויבות. מי יפצה בינתיים את המוכרים שזקוקים לכסף?", מזהיר יו"ר לשכת המתווכים למקרקעין בירושלים אסף אפשטיין. "אותו מאכער גם ינסה להעלות את מחיר הנכס לקונה כיוון שהוא לוקח לכיסו את ההפרש. בהיעדר רגולציה, המתווכים יפרסמו דירות ללא ידיעת המוכרים ויספרו סיפורים על מעלותיה של דירה שאולי כלל אינה קיימת. הרי אם אין אתיקה ואין חוק, לא חייבים לתת מידע לקונה, לדייק או לבדוק".

החובה להוציא רישיון לתיווך מקרקעין נקבעה עד כה בחוק המתווכים, שאף החמיר לפני שבע שנים בלבד את דרישות הסף לקבלה למקצוע. כעת ממליץ משרד המשפטים לבטל לחלוטין את הרגולציה בתחום ולאפשר לכל אדם לעסוק בתיווך מקרקעין, בלי בחינה, בלי רישיון ובלי פיקוח או ועדות משמעת. "עבור הקונים והמוכרים, הרגולציה וכללי האתיקה מונעים בזבוז של הרבה זמן יקר וכסף", מסביר אפשטיין. "יש לזכור שלא מדובר בקנייה של מוצרים במכולת, אלא בעסקה שתקבע את עתידו של הצרכן.

"לפי אותו היגיון שמוביל לביטול החוק, אין צורך שחוקר פרטי יחויב ברישיון, וכך גם לגבי שמאים ויועצי השקעות", מוסיף אפשטיין. "הרי לא הייתם רוצים חשמלאי לא מוסמך, או לנסוע עם נהג אוטובוס ללא הכשרה ופיקוח, או לנהוג בכביש ליד נהג משאית ללא רישיון. כך גם מתווך מורשה נותן מידה סבירה של שקט למקבלי השירות. רק אחר כך באים הגברת התחרות והבידול המקצועי, החשובים אף הם".

בלשכת המתווכים טוענים שריבוי החאפרים יביא לגל של תביעות ותביעות שכנגד, שיציפו את בתי המשפט וייצרו "כאוס וחוסר שליטה", כפי שהיה לפני חקיקת חוק המתווכים לפני 23 שנה. "הצורך בחוק בא מהשטח, ממצוקת הציבור ומבעיות שנוצרו בתחום התיווך, שמילאו את בתי המשפט בתביעות, נוכלים ורמאים", מזכיר אפשטיין.