המגרש המדובר  | צילום: יואב דודקביץ'

האם שטחים נדירים בעיר נמכרים במחיר זול מדי? פרשת נדל"ן חדשה נוגעת לאחת הקרקעות האטרקטיביות והיקרות במרכז ירושלים, הנמצאת בבעלות העירייה שמבקשת למכור את השטח המבוקש, לכאורה במחיר נמוך. מדובר במתחם הצמוד לתיאטרון מזיא ברחוב מסילת ישרים, ואשר משמש כיום כחניון.

לפני מספר חודשים הגיעו תוצאות המכרז לוועדת הכספים. ההצעה הזוכה אושרה ברוב דעות מול התנגדותם של חברי מועצת העיר, עו"ד יוסי חביליו ויוחנן ויצמן. רגע לפני העלאת הנושא לאישורה של מועצת העיר העלה חביליו מספר תמיהות לגבי המכירה, דבר שהוביל לעיכוב בהבאת ההחלטה לאישור.

המגרש, במתחם בית מזיא, נחשב לאחת הקרקעות היקרות והמבוקשת בעיר. לפני כשנה הוציאה העירייה מכרז בעניין קרקע זו ולמרות שהיה נראה כי קבלנים רבים 'יקפצו' על המציאה, הוגשה רק הצעה אחת של והיא של חברת אביסרור מדרום הארץ.

חביליו. צילום: יואב דודקביץ'

"במקרה הנ"ל מוכרת העירייה מגרש נדיר, בנזיד עדשים", מציין חביליו במכתב פנימי שנשלח לראש העירייה משה ליאון. וכך כותב חביליו: "לעירייה אין כמעט מגרשים סחירים וחניונים בבעלותה בירושלים בכלל, ובמרכז העיר בפרט. המגרש הנדון הא אחד הבודדים, לכן אסור למכור אותו ובוודאי במחיר שהוצע במכרז".

ירושה מברקת

יש לציין כי תוכנית מכירת הקרקע נרקמה עוד בתקופת ראש העירייה הקודם ניר ברקת, כאשר הנהלת העיר הציעה לבנות במקום 72 יחידות דיור, שטחי מסחר בהיקף של 11.6 אלף מ"ר, משרדים ושטח לטובת הציבור שיועבר לעירייה.

בנוסף, על פי המוצע, יוקם במקום חניון תת קרקעי ובו 267 מקומות חנייה.  72 ממקומות החניה שבו יהיו עבור דיירי המתחם, 25 חניות לשטחי הציבור והיתר לטובת הציבור הרחב. על המגרש נערכו שתי חוות דעת שמאיות. הראשונה קבעה כי שוויו, במקרה של מימוש תכנית המגורים ומכירת הדירות בשוק החופשי, הוא כ-50 מיליון שקל, והשנייה שבוצעה מספר חודשים מאוחר יותר, העריכה בכ- 44 מיליון שקל. כך או כך, בשתיהן נקבע שבמקרה והעירייה תדרוש כי יחידות הדיור יוצעו להשכרה במחירים מפוקחים, שווי המגרש יעמוד על כ-25 מיליון שקל.

לכן במסדרונות העירייה הורמו לא מעט גבות  כאשר ועדת המכרזים אישרה את הצעת "אביסרור" על כ־21.5 מיליון שקלים – הצעה נמוכה ב־15% מהאומדן. לטענת גורמים המעורים במכרז, ממש לאחרונה נערכה חוות דעת נוספת, לפיה שווי המגרשים דווקא עלה.

תגובת העירייה: "היועץ המשפטי הונחה לבדוק את הנושא, וכך נעשה. כשיגבושו ההמלצות הן יועברו לגורמים המוסמכים".