חוות הנוער הציוני. צילום: עטא עווסאת

רשות מקרקעי ישראל, שר האוצר, ראש העירייה וחוות הנוער הציוני חתמו היום (א') על  הסכם במסגרתו תושב קרקע בהיקף של כ-19 דונם משטחי החווה - למדינת ישראל, לטובת הקמת שכונת מגורים בת 316 יחידות דיור ב-6 בניינים. 

כמו כן, 70 אחוז מיחידות הדיור יוקצו לפרויקט מחיר למשתכן. התוכנית משולבת בחלקה עם שימושי מסחר ותעסוקה ועל פי אומדנים ראשונים צפויה להניב הכנסה למדינה בשווי מאות מליוני שקלים. השטח שיפונה משמש כיום כחווה חקלאית שתועתק אל תוך שטח כפר הנוער.

ההחלטה המקורית על העברת השטח מחוות הנוער למדינה התקבלה במועצת מקרקעי ישראל בנובמבר 1969, אך ההחלטה לא יושמה במשך כמעט 50 שנה.

כפר הנוער משתרע על שטח של כ-60 דונם הנמצא מערבית לשדרות ש"י עגנון והוא כולל כפר נוער חקלאי, כפר נוער אוטיסטי ומוסד חינוכי ציוני לעולים חדשים מכל תפוצות העולם ולתלמידים מרחבי העיר ירושלים וסביבותיה, לרבות תלמידים ממסגרות החינוך המיוחד.

בכפר הנוער פנימייה ל-400 בני נוער, חטיבת ביניים ותיכון הכוללים גם 200 תלמידים מירושלים ומסביבותיה. מרבית בני הנוער הינם עולים חדשים וותיקים כולל כ-100 ילדי נעל"ה (נוער עולה לפני הורים).

במסגרת ההסכם שנחתם תממן רשות מקרקעי ישראל את העתקת פעילות החווה החקלאית אל שטח כפר הנוער בהיקף של 15 מיליון שקלים. בנוסף , תוסדר פעילות בית הספר בחוזה חכירה. עו"ד אייל מאמו, מנהל משותף של מחלקת תכנון ובניה ועורכי הדין דנה פריד וטל ברקת ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ייצגו את חוות הנוער הציוני בהסכם.

ליאון וכחלון. צילום: יח"צ

שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, משה כחלון: "מגיע לתושבי ירושלים גם ליהנות מהמהפכה הזו והיום אנחנו עושים צעד גדול לכך. במשך עשרות שנים התמהמהו ממשלות ישראל מלממש את חלקת הקרקע הזו שיחיו בה 316 משפחות. מה שהכי חשוב מבחינתי, הוא שחלק ניכר מהדירות יוקצו לפרויקט מחיר למשתכן, כך שלזוגות צעירים תהיה אפשרות לקנות דירה בלב אזור הביקוש בירושלים".

ראש העירייה, משה ליאון: "הבטחתי ואני מקיים. תוספת של 316 יח"ד זוהי בשורה לעיר, ובעיקר לזוגות הצעירים הירושלמים, כ- 70% מהדירות בפרויקט יוקצו למחיר למשתכן עבור הזוגות הצעירים בעיר. ירושלמים יקרים, זוהי רק יירית הפתיחה. אני רוצה להודות לחוות הנוער הציוני, לשר האוצר ולרמ"י, זהו לא צעד של מה בכך, אתם שותפים מלאים".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "מדובר בהסכם חשוב שיניב תוספת יחידות דיור לירושלים".