מלון מרשת 'ארבע העונות'. עדיין מחכים לכם | צילום: שאטרסטוק

החזון

להקים את המלון הכי מפואר בארץ של מותג ניהול המלונות היוקרתי 'ארבע העונות', כשלצידו שכונת מגורים קטנה על שם המשורר הירושלמי יהודה עמיחי.

 המלון והשכונה היו אמורים לקום במתחם עומריה בין המושבה הגרמנית לחניון גן הפעמון. מדובר בשטח מהמבוקשים בירושלים. הוא גובל  בשתיים משכונות היוקרה של העיר - טלביה והמושבה הגרמנית. עוד בשנת 1999 נכתב על המתחם כי מדובר בשטח שאינו מפותח ומהווה 'חלל עירוני' שממתין ליציקת תוכן. קרבתו היחסית לחומות העיר העתיקה ומיקומו המרכזי הופכים אותו למתחם עירוני חשוב ורגיש והוא נחשב לאחד המתחמים הגדולים והיקרים בעיר. החזון היה להקים פרויקט משולב של מלונאות ודירות יוקרה לצד טיילת, מבני ציבור ואף מסחר מוגבל ולשלב אותו ב'מייל התרבות' בין תיאטרון ירושלים, החאן, מתחם הרכבת ותיאטרון הקרון, שהולך ומוקם כיום בשולי המתחם.

מה היה בתכנון

שטח המתחם הוא כמאה אלף מ"ר. התוכנית כללה בינוי בהיקף של 93 אלף מ"ר בבנייה נמוכה יחסית של שתיים עד שש קומות, כשהגובה המרבי יגיע ל־25 מטר. השימושים המתוכננים היו מלון פאר, מגורים, גן ציבורי, גני ילדים, טיילת נופית, מסחר וחניונים. כמו כן דובר על פיתוח של דרכי גישה ומערך כבישים, ובכלל זה יצירת ציר עירוני עורקי, שישמש גם כחלופה לרחוב המלך דוד, וכבישי שירות פנימיים במתחם עצמו. עוד בתוכנית: מערכת שבילים להולכי רגל, כולל טיילת ושדרה באורך של 850 מטר במעלה הגבעה, תוך יצירת תצפיות נוף ושילוב של מסחר ותיירות, חיבור לגן הפעמון וגם למתחם התחנה ולגבעת התנ"ך.

ומה קרה בפועל

פרט לשלט קטן, שמכריז שפה תוקם שכונה על שם יהודה עמיחי, המתחם נשאר ריק ומצפה שיגאלו את אדמותיו. התוכניות נדונו פעמים רבות ועברו שינויים מרחיקי לכת, וגם בהליכי הקצאת הקרקע היו עיכובים ושינויים. לבסוף, מעבר לכל הבירוקרטיה והבעיות האובייקטיביות שנתגלו מעיבה גם העובדה כי מדובר בקרקע שהיתה עד לאחרונה בבעלות הפטריארכיה, וככל שהזמן חולף ומועד סיום החכירה מתקרב - ההיתכנות של הקמת מתחם מלונאות יוקרתי במקום הולכת וקטנה משיקולי כדאיות.

ומדוע המלון לא מגיע? אחת הסיבות העיקריות היא רצון של הרשת לקבל את הקרקע ללא מכרז, וכן לקבל אישור לבנות דירות פרטיות לצד המלון. אלא שהרשויות הערימו קשיים על 'ארבע העונות' עד שראשי רשת המלונות ויתרו על הרעיון לפתוח מלון בירושלים. נראה כי המפגש עם הבירוקרטיה הישראלית גרם להם להתרחק מהרעיון של מלון בישראל עד עצם הימים האלה.