מגרש הרוסים. צילום: לירן תמרי

החזון

מבית מעצר למלונאות ומסחר. השבת מתחם מגרש הרוסים לייעוד המקורי, כשהוקם לפני יותר מ־150 שנה כדי לשמש כאכסניות לצליינים הרוסים הרבים לצד מגורי פאר לבני משפחת הצאר.

זו היתה היוזמה יוצאת הדופן, שתכנונה החל בסוף שנות ה־90 של המאה הקודמת. המתחם כולל מבנים רבים לשימור לצד הכנסייה המפורסמת. נוסף על המתחם המרכזי של מטה משטרת ירושלים, בשטח נמצאים גם בית אסירי המחתרת, בית משפט השלום, מגרשי חניה וחצר סרגיי (שעברה לבעלות רוסית ואכן שוקמה). כיום מן הסתם מטה המשטרה ובית המעצר סגורים לציבור הרחב, מגודרים ומהווים מעין אי שאינו שייך למרכז העיר ואינו משמש למעבר של הולכי רגל.

בית המעצר. סורגים במקום צליינים | צילום: שלומי כהן

מה היה בתכנון

שיקום ושימור של המבנים ההיסטוריים כך שיוכלו לשמש את כולם. במקביל תוכננו פיתוח של המרחב הסביבתי והסבת השימוש למסחר, מלונאות, מגורים ואף מוזיאון. שטח המתחם עומד על 68 דונם, וסך כל השטחים הבנויים לאחר גמר הפרויקט (כולל הבנייה הקיימת) היה אמור להגיע לסדר גודל של 78 אלף מ"ר, בבנייה לגובה של עד שמונה קומות. בית משפט השלום היה אמור לעבור שיפוץ נרחב ולהיות מוסב לאכסניה ולמרכז תרבות רוסי.

בניין מטה המשטרה (בית ניקולאי) ובית המעצר (בית מרים) מיועדים לשימור, אך סביבם מבנים מוזנחים שהיו אמורים להיהרס ולהתפנות במטרה להחזיר את המרחבים שהיו בחצר המקורית.

במקום תוכנן גם מבנה חדש, והשער העתיק שמיועד לשימור יועבר למיקום חלופי במתחם. השטח החדש היה אמור לכלול גם פיתוח של כיכר עירונית חצי עגולה, יצירת צירי תנועה חדשים להולכי רגל במרכז העיר וחיבור בין רחוב יפו למגרש הרוסים. במקום מטה המשטרה תוקם, כך תוכנן, מלונית בוטיק חדשה בשטח בנוי של 6,397 מ"ר, ובמקום בית המעצר יוקם מלון ובו 150 חדרים, בשטח בנוי של 9,418 מ"ר.

המרכז המסחרי שהיה אמור לקום במתחם היה עתיד לפנות לכיוון מזרח ולכלול בתי קפה וגלידריות מעל שלוש קומות תת־קרקעיות של חניון. התכנון כלל גם גשר להולכי רגל שיחבר לפרויקט נוסף של מגורי יוקרה לאורכו של מורד רחוב הלני המלכה. הבנייה שם היתה אמורה להתנשא לגובה של ארבע עד חמש קומות והיקף הבנייה היה אמור לעמוד על כ־6,800 מ"ר. בנוסף למגורים דובר על הקמת 30 סוויטות שיופעלו על ידי אחד מבתי המלון החדשים של מגרש הרוסים.

ומה קרה בפועל

פרט לחצר סרגיי, ששוקמה על פי התוכנית לאחר שהמתחם עבר לבעלותה של ממשלת רוסיה, כל שאר השטח של מגרש הרוסים נשאר ללא שינוי. מן הסתם לפנות בית מעצר ומטה משטרה זה צעד שכרוך בלא מעט קשיים ומדובר בתוכנית מורכבת שיש לה התנגדויות פנימיות לא מעטות.

גם בית משפט השלום היה אמור להתפנות להיכל בתי המשפט, שבתחילה היה מתוכנן לקום ברחוב הלל במתחם בית הספר ארלוזורוב (בית הספר הניסויי כיום), אך התוכנית, שהתעכבה שנים לא מעטות, בוטלה לבסוף. כעת מדובר על הקמת מתחם חלופי ברובע הכניסה לעיר.

בינתיים הוחלט להקצות את שטח החניון הפתוח במגרש הרוסים לטובת הקמתו של קמפוס בצלאל החדש, ואת מוזיאון אסירי המחתרת רצו לייעד לטובת גלי צה"ל, אך גם תוכנית זו בוטלה.