הגן הטכנולוגי במלחה. לצפון הוא כבר לא יגיע. צילום: שלומי כהן

החזון

פארק תעסוקה להייטק לצד מסחר, על קן התפר והגבול המוניציפאלי של העיר - בשוליים המזרחיים של שכונת פסגת זאב.

הלוקיישן היה יתרון גדול שכן הוא נהנה מנגישות גבוהה לאזורי תעשייה סמוכים כמו מישור אדומים ועטרות וכן מגישה לכבישים בינעירוניים, ובמקביל מקרבה גם לאזור מגורים. המתחם היה אמור להיבנות מתוך התחשבות במגורים, ובכלל זה פיתוח סביבתי נרחב. מקדמי הפרויקט ייעדו אותו להוות מעין כניסה מזרחית לעיר, ומכאן אף השם שהוצע למקום: 'גט"י שער מזרח'.

הפארק היה אמור לפעול במתכונת המוצלחת של גט"י (גן טכנולוגי ירושלים) הר חוצבים וגט"י מלחה. את הקמת הפארק קידמה הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י). הכוונה היתה להוציאו למכרז עבור חברה פרטית שתחזיק ותנהל את כל המתחם. החברה הפרטית, נכתב במסמכי הפרויקט, היתה צריכה לקבל את מרבית מניות הפארק, בשיעור של 74 אחוז, ואילו הרל"י תשמור בידיה שיעור מינימלי של 24 אחוז מהמניות בלבד. יש לציין כי לצד הרל"י ליוזמה החדשה היו שותפים גם משרד הכלכלה ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י).

מה היה בתכנון

שטח הפארק עמד על 105 דונם, ובו היו אמורים לקום מבני תעשייה בהיקף של 100,000 מ"ר, שיוקדשו כולם לתעשייה עתירת ידע. בכוונת הרשות לפיתוח ירושלים היה להגיש תוכנית לבנייה נמוכה יחסית של עד ארבע קומות ולגובה מרבי של 16 מטר. כמו כן תוכנן מגדל של 16 קומות. בתוך המתחם היו אמורים לקום גם שטחי מסחר בהיקף של 15,000 מ"ר, שבחלקם נועדו לתת שירותים נלווים שונים לאזור כולו, כגון הסעדה.

ומה קרה בפועל

לנוכח מיקום המתחם על קו התפר הוא אטרקטיבי מאוד גם בעיני המגזר הערבי. בקרב תושבי פסגת זאב בעיקר, אצל פעילים פוליטיים שונים, החלה להתעורר התנגדות למיזם לנוכח האפשרות שיתפתח במקום אזור של תעשייה חצי כבדה ואף אזור של מוסכים, בדומה למה שקרה בוואדי ג'וז ובתלפיות.

קניון פסגת זאב. צילום: אדווה חולי

מעבר לצד הלאומני, נטען גם כי התכנון לשטחים המיוחדים לחנויות גדול באופן משמעותי מהצרכים של הפארק עצמו והחנויות החדשות יפגעו במסחר השכונתי של פסגת זאב וכן בקניון פסגת זאב, שהוקם בדיוק באותן שנים שבהן קודמה תוכנית הגן הטכנולוגי.

גם בעירייה הדעות היו חלוקות בנוגע להיתכנות של הצלחת המיזם ומידת הנחיצות שלו.

כך קרה שראש העירייה הקודם, ניר ברקת, החליט בסופו של דבר להוריד את התוכנית.

אחד החששות היה הקרבה היחסית לאזור תעשייה והייטק חי ובועט - הר חוצבים. ואכן מאז נגוזה תוכנית גט"י פסגת זאב מתחם תעשיות המדע בהר חוצבים רק הלך והתרחב.