מבנה לשכת הבריאות בירושלים. מהיפים בעיר | צילום: ענר גרין

החזון

להפוך את הבניין המפואר לשימור ברחוב יפו 86, שכיום לא חשוף לא לרחוב ולא לציבור - למלון בוטיק במרכז העיר ממש בקרבת השוק. מדובר ביוזמה ציבורית שהחלה הרשות לפיתוח ירושלים והיא להפוך בתים היסטוריים ברחבי העיר למלונות מפוארים. באותה מסגרת מקודמת כיום, לדוגמה, גם התוכנית להפיכתו של בית אליאנס, בחניון של השוק, למלון בוטיק. כמו כן בתוכנית נכללה הפיכתו של בית אגרון למלון יוקרה, ואכן מלון וולדורף אסטוריה נפתח במקום. אין ספק כי מיקומה של לשכת הבריאות המחוזית טוב למלונאות, כאשר ממול עתיד לקום מלון נוסף, בחלק הפנימי של מתחם 'עץ חיים' ומעל מסעדת 'המוציא'. הפתרון של הסבת בתים לשימור למלונאות עשוי להיות מקור למימון הנדרש לשם שימור המבנה והשבתו לימים המפוארים, כשעדיין מדובר במיזם כלכלי שאינו מסתמך על הקופה הציבורית.

מה היה בתכנון

שיפוץ ושימור של הבניין הקיים, שנחשב לאחד היפים בעיר. שטח המתחם עומד על 7,440 מ"ר, והכוונה היתה לבנות במקום בהיקף של 2,400 מ"ר, כשעיקר השטח בנוי כבר היום. כל זאת, כמובן, לצד הבניין לשימור, שבו לא יהיו תוספות בנייה. הוחלט כי יוקם מבנה חדש של ארבע קומות כשהגובה יגיע ל־24 מטר בלבד. הכוונה גם היתה להעתיק את שער הכניסה המרשים.

הבניין המפואר הוקם עוד בשנת 1881 בתקופה העות'מאנית והפך לבית חולים עירוני ציבורי בשם 'בלדיה'. מדובר במבנה דו־קומתי שהוכשר במקור כווילה פרטית. בתקופת המנדט הוסב המבנה לשמש כלשכת הבריאות, ועם קום המדינה הוסב ללשכת הבריאות המחוזית. התוכנית המוצעת כיבדה את המבנה, שהשתמר במצב מצוין, והאגף החדש שהוצע היה אמור להיות מוקם בחלק האחורי של המגרש. על קידום התוכנית הופקדה הרל"י (הרשות לפיתוח ירושלים). המלון היה אמור לכלול 110 חדרי אירוח, והתוכניות, לאחר שנים של דיונים, היו כבר בשלב של הגשה לוועדות התכנון.

ומה קרה בפועל

כיום שער האבן המעוטר מוסתר בגדר מתכת, והבניין ימשיך לשמש בעתיד גם כמשרדים של לשכת הבריאות. הסיבה: סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מתנגד לתוכנית. העילה הרשמית להתנגדות לא פורסמה, אך סמוך למבנה נמצאת ישיבת 'שפת אמת' של חסידות גור ובחצר שלה אף קבורים שני אדמו"רים, ואף אחד מחסידות גור לא רוצה שיוקם שם, חס ושלום, מלון. לנוכח התנגדות משרד הבריאות נאלצה העירייה למשוך חזרה את התוכנית לפני כשנתיים, באוקטובר 2017, לאחר שזו כבר הוגשה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ואף החלו באגף מהנדס העיר לבחון חלופות אחרות למבנה, אך עד כה לא חלה שום התקדמות בנושא. בתגובה אז 'לבונוס' נמסר כי "לנוכח עמדות שונות באשר לעתיד השטח הוחלט לדחות את הגשת התוכנית ולבחון את כלל ההצעות". בינתיים התחלף ראש העירייה ועברו שנתיים, אבל ליצמן, שהיה אז שר הבריאות, נשאר בתפקידו כאיש שמוביל את מערכת הבריאות בארץ, וגם אם לא יחזיק בתיק הבריאות בממשלה הבאה, התנגדותו תמשיך, כך נראה, לתקוע את קידום המיזם.