מרכז יום קולינרי. הדמיה: מכללת אורט ירושלים

אדריכלות חברתית ירושלמית: בפרויקט הגמר של סטודנטים, בוגרי המחלקה לאדריכלות ועיצוב פנים במכללת אורט ירושלים ניתן היה למצוא השנה עבודות ייחודיות ובהן תכניות אדריכליות למבנים חברתים-חינוכים בעיר. בין העבודות שהוצגו: מרכז יום קולינרי לגיל השלישי ומרכז יום משולב לגיל הרך בג'בל מוכבר.

אחד הפרויקטים המדוברים הוא עבודתה של בת עמי קארו, סטודנטית מירושלים בת 29 שבנתה תכנית למרכז יום קולינרי לגיל הזהב ברחוב כובשי קטמון בשכונת הקטמון הישנה. היא הכינה דגם ובו מרכז שיפעל תחת קונספט קולינרי כאשר קומת הקרקע תשמש מסעדה לתושבי ירושלים ולקהל הרחב ובה יימכרו מנות ומאכלים שיבושלו במרכז, לצד פעילות חקלאית על הגג שתוצריה ישמשו לבישול ואפיה.

לדברי קארו, קומת הביניים תשמש הלב הפועם של המרכז ושם תיבנה שורת מטבחים עם 10 עמדות בישול. "שם אנשים יוכלו לבשל ולקיים מפגש של אוכל. בקומה העליונה תהיה גינה גדולה שתעסוק בחקלאות עירונית ותספק חלק ממרכיבי האוכל למבשלים". בנוסף לכך, למי מהגמלאים שיגיעו למרכז היום תינתן האפשרות לקחת חלק בסדנת קרמיקה להכנת כלים שישרתו את המסעדה. כל אלה לצד  מועדון חברתי לקשישים וספריית מידע למתכונים שונים במטרה לשמר מסורות של בישול ואוכל.

"כל התחום של הגיל השלישי מעסיק אותי ואחת המטרת שלי היתה ליצור משהו יתר חדשני ומעניין.  דור הגמלאים של היום הוא כבר לא הסבתות של פעם. הם יותר מחוברים, יותר פעילים וצריך להתאים להם פעילויות ושגרת חיים עדכנית", אומרת קארו וממשיכה, "רציתי שהפרויקט יתאים לטווח רחב של גילאים ויחבר את הגמלאים לכל הקהילה. הרעיון בא אחרי שנחשפתי  למסעדה בארהב שכל הצוות שם מורכב מסבתות וניסיתי לחשוב על הדבר הזה ולהתאימו לחברה הישראלית, לפתח זאת, לשלב גם גברים ולא להפקיר גם את הגמלאים.  הרעיון הוא להפגיש אנשים סביב האוכל ולחבר בין קהילות. הייתי ממש רוצה שפרויקט כזה יקרה, לגיל השלישי מגיע יותר בעיר הזאת וצריך לחבר בין שכבות הגיל השונים השונות", אומרת קארו ומספרת שבקורב תוצג עבודתה בתערוכות ותחרויות נוספות.

מרכז יום משולב לגיל הרך בג'בל מוכבר. הדמיה: מכללת אורט ירושלים

עבודה נוספת שהוצגה היתה של סטודנט מג'בל מוכבר שבנה מרכז יום לגיל הרך בכפר. הפרויקט מכוון לשילוב ילדים עם מוגבלויות לילדים מהחינוך הרגיל. במבנה המוצע יהיו 3 כיתות גן, בהן שתיים לחינוך המיוחד וכיתה נוספת לחינוך הרגיל. בריכה טיפולית גדולה וחדר פיזיותרפיה יוקמו בקומה התחתונה לצד חדרי טיפול לקלינות תקשורת וגינות טיפוליות שיהיו נגישות לכלל ילדי כיתות הגנים. ראש החוג באורט ירושלים, האדריכל דן ראובני אמר בהצגת התערוכה, "העבודות שהוצגו מציגות פתרונות מעשיים לשטחים בירושלים. הן מביאות לידי ביטוי את הידע הרב שנרכש במכללה לצד היצירתיות של הסטודנטים שעלתה על כל הציפיות".