ה-FDA. צילום: shutterstock

תרופה למכת הבירוקרטיה: ה־ FDA האמריקאי נמצאים במגעים מתקדמים להקמת שלוחה בישראל שתמוקם בירושלים. מדובר בגוף ממשלתי הכפוף למחלקת הבריאות של ארצות הברית הוא מרכז את הפיקוח והרגולציה על מוצרי מזון ותרופות לבני אדם וחיות, וכן מוצרי קוסמטיקה, מכשור רפואי. השלוחה תהיה אחראית על כל המזרח התיכון ותהיה אחת מ־11 נציגויות של הרשות הפדרלית האמריקאית ברחבי העולם.

פתיחת השלוחה תקל באופן משמעותי על כל הביורוקרטיה הקיימת כיום לקבלת אישורים של הרשות האמריקאית, בעיקר בכל הנוגע לסטארט-אפים ולפיתוח מוצרים ותכשירים חדשים בתחום הביו מד, כאשר כמעט כל סטארט אפ בתחום זה נדרש היום לאישור מה FDA כדי לקדם ולשווק את המוצר שלו. 

הנציגות בארץ תקצר באופן משמעותי את זמני ההליכים הקיימים כיום וגם תחסוך בעלויות הנלוות כגון משלוחי המוצרים מעבר לים וכיוצא בזה.

את הקשר בין הרשות האמריקאית לעירייה בנושא, הפקיד ראש העירייה משה ליאון בידי ממלאת מקומו, פלר חסן נחום. "יש עדיין עוד מספר שלבים עד האישור הסופי אך הממשל האמריקאי ומשרד האוצר שם נתן כבר את האישור העקרוני לכך", אומרת חסן נחום. "מדובר במשהו בעל ערך אסטרטגי שהוא בחזקת 'שובר שויון' שיחזק את מעמדה של העיר ושל ישראל בכלל  בתחומי הפיתוח והטכנולוגיה וימריץ את כל התעשייה המתקדמת".

יש לציין כי כיום אין ל FDA כל נציגות במזרח התיכון. עד לפני מספר שנים פעלה סוכנות אשר היתה ממוקמת בבירת ירדן, אך לאחר פחות משנתיים של פעילות שם החליטו האמריקאים לסגור את הנציגות, מבלי ששקלו אז אופציה למיקום חלופי.  עכשיו, אם הכל יתקדם כמתוכנן, הכוונה היא שישראל  תתפוס את  מקומה של ירדן.